Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Tatvan’da Kuru Fasulye Ekimi Yapılacak

BİTLİS (İHA) - Bitlis’in Tatvan ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da mazot ve gübre desteği sağlamasıyla horoz ve Kanada cinsi kuru fasulye ekimi yapılacak.

Horoz ve Kanada cinsi kuru fasulye ekimi için ilçeden yaklaşık 200 çiftçinin başvuruda bulunduğunu belirten Tatvan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Kurban, bölgenin gerek iklim koşulları ve toprak özellikleri bakımından elverişli olması nedeniyle horoz ve Karada cinsi fasulyeden yüksek verim alınmasının hedeflendiğini söyledi. İlçede önceki yıllarda yaklaşık 100 dönüm alanda kuru fasulye ekimi yapıldığını bu yıl ise bu sayının yapılacak olan destekleme ile birlikte bin dönüme çıkacağını kaydeden Kurban, “Önceki yıllarda ilçemizde 100 dönüm alan üzerinde kuru fasulye ekimi yapılıyordu. Ancak bu yıl 200 kadar çiftçinin başvuruda bulunmasıyla bu alan bin dönüme çıkacak. Malum zaten bu yıl kuru fasulye fiyatları bir hayli yüksekti ve fasulyeye de bir hayli talep vardı. Bu nedenle çiftçilerimizde hem bu gelirden faydalanmak hem de bakanlığımızın desteklemelerinden faydalanmak için bize horoz ve Kanada cinsinde kuru fasulye ekimi yapmak için başvuruda bulundu. Yapılacak ekimle birlikte bu çiftçilerimize hem gübre desteklemesi hem de dönüm başına 7 ila 10 TL arasında değişen mazot desteği sağlanacak” diye konuştu.
Kurban ayrıca, ilçede yetiştirilecek olan kaliteli fasulyenin hem iç hem de dış pazara ihraç edilebileceğini sözlerine ekledi.
 
 

Ekleme Tarihi
08.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Tatvan, Kuru Fasulye Ekimi, Yapılacak, kuru fasulye
Link: Tatvan’da Kuru Fasulye Ekimi Yapılacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız