Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri

 İlkbaharın gelişiyle birlikte tarla ve bahçelerdeki yabancı ot ve böceklerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla kullanılan tarım ilaçlarının kanserojen etkilerinin olduğu bildirildi.

    Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Zengin, hastalık, böcek, ot ve diğer zararlıların olumsuz etkilerinden korunmak için kullanılan ilaçların aşırı tüketiminde kanserden, bitki ve hayvanlarda mutasyon geçirmeye kadar geniş bir yelpazede zararlarının olduğu uyarısında bulundu. Prof. Dr. Hüseyin Zengin, tarım ilaçlarının yoğun ve bilinçsiz bir şekilde kullanımı sonucunda gıdalarda, toprak, su ve havada ilacın kendisi ya da dönüşüm ürünlerinin kalabildiğini söyledi. Bunun sonucu ilaçların hedef olmayan diğer organizmalar ve insanlar üzerinde olumsuz etkileri görüldüğünü ifade eden Zengin, ''Tarım ilaçlarının bazıları toksikolojik açıdan bir zarar oluşturmazken, bazılarının kanserojen, sinir sistemini etkileyici ve hatta mutasyon oluşturucu etkileri saptanmıştır.'' dedi.
Tarımda kullanılan koruma ilaçlarına karşı bitki hastalıklarının dayanıklılık kazandığının bilinen bir gerçek olduğunu vurgulayan Zengin, “Hastalıklar daha önce uygulanan ilaç dozuyla ortadan kalkmaz, mutasyona uğrar. Hastalığı ortadan kaldırmak için ilaç dozunu artırmak gerekir. Bunun ise hem toprak, hem çevre, hem de insana ciddi zararları vardır.” diye konuştu.
 
    ''BÖCEK İLAÇLARI SADECE BÖCEKLERİ ÖLDÜRMEZ''
    Böcek öldürücü ilaçların sadece hedef organizmaları öldürmeyip, bunun yanında omurgalı ve omurgasız diğer canlıları da etkilediğini dile getiren Prof. Dr. Zengin, ilaçların zararlı etkilerinin ilacın ve formülasyon tipine, uygulama şekline ve tarımsal arazinin tipine bağlı olarak değiştiğine dikkati çekti. Zengin, böcek ilaçlarının en genel yan etkilerini ise şöyle sıraladı: ''İlaçların kalıntı yoluyla uzun dönemli zararlarının yanında bazılarının insanlarda mutajenik (genlerin yerlerinin değişimiyle ortaya çıkan hastalıklar), teratojenik (genlerdeki hasara bağlı sakat doğumlar) ve kanserojen etkileri de vardır. Bu son yıllarda yapılan çalışmalarla saptanmıştır."
    Prof. Dr. Zengin, ilaçların aynı zamanda havaya ve yer altı sularına da karışarak insanları ve hayvanlara olumsuz etkileri olacağını ifade etti.(CİHAN)

Ekleme Tarihi
24.04.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız
 

Mehmet Zeki EFE 24.04.2011
bilinçli ilaçlama

Ülkemizde yapılan ilaçlamalar genelde bilinçsizce yapılmaktadır. İlaçlama zamanı tespit edilmeden ve Ekonomik zarar Eşiğine ulaşmadan ilaçlama yapılmaktadır. Bunun önüne geçmenin yolu da İl-ilçe Tarım müdürlüklerinden teknik destek almaktır.