Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


TZOB'dan üreticilere anız yakma uyarısı

Anız yakma ve yanlış arazi kullanımının toprak verimliliğine zarar verdiğini söyleyen TZOB Genel Başkanı Bayraktar, üreticileri anız yakmamaları konusunda uyardı.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının anız yakmayı tehlikeli hale getirdiğini belirterek, "Üreticilerimizin bu gerçeği ve toprağa verdiği zararları da düşünerek anız yakmaktan kaçınması gerekir" ifadesini kullandı.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, her yıl haziran-eylül döneminde yapılan ve toprak verimliliğine zarar veren anız yakma ve yanlış arazi kullanımının, verimli tarım alanlarının azalmasına yol açtığını belirtti.

Anız yakılmasıyla toprağın önemli biyolojik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin zarar gördüğünü ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Anız yangınları sırasında 0-5 santimetre derinlikte 250 santigrat dereceye ulaşan sıcaklıklar meydana gelir ve verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik madde yok olur. Bir diğer husus ise, anız yangınları nedeniyle komşu tarlaların ürünleri ve ormanlar tahrip olabilmekte, doğrudan ve dolaylı etkileriyle toprakla birlikte birçok canlı önemli derecede zarar görmektedir. Doğal dengeyi bozan anız yakma birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamını da yok eder."

Verimliliği düşen topraktan daha iyi ürün almak isteyen üreticilerin daha fazla toprak işleme ve kimyasal maddeler kullanma yoluna başvurduğuna dikkati çeken Bayraktar, bu nedenle hem ekonomik, hem de çevresel sorunların ortaya çıktığını ifade etti.

Anız yakma ile toprağın yapısında geri dönüşümü mümkün olmayan kayıplar meydana geldiğini belirten Bayraktar, "Zamanla bu birikimler toprak verimliliğini önemli derecede etkiler ve toprak çoraklaşarak tarım yapılması mümkün olmayan bir materyale dönüşür. Anız yakma toprağın yapısını iyileştiren ve su tutma kapasitesini artıran organik maddelerin de yok olmasına yol açmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, anız yakmanın ormanlar için de büyük tehlike barındırdığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Kontrolden çıkan anız yangınları yerleşim yerlerini olumsuz etkiler"

"Orman alanlarına sıçrayarak büyük zarar veren anız yangınları, sıçradığı doğal mera ve ormanlık arazilerin yüzeyindeki bitki tohumları ve köklerini yakarak büyük kayıplara neden olur. Anız yangınları arazilerde yılan gibi zararlıları yiyen canlıların, uğur böceği gibi birçok faydalı böceğin yok olmasına yol açar. Kontrolden çıkan anız yangınları, köy, kasaba ve şehirlerdeki yerleşim yerlerini olumsuz etkiler.

"En fazla toprak kayıpları anız yakılan tarlalarda"

Tarımsal araziler içinde bulunan enerji iletişim ve haberleşme hatlarını taşıyan direklerin yanarak zarar görmesine neden olur. Anız yangınları toprak yüzeyinde yüksek yakıcı sıcaklık oluşturarak toprağın içindeki canlıların azalmasına ve doğal dengenin bozulmasına neden olur. Çıkan anız yangınları, tarla yüzeyini bitki örtüsüz çıplak bırakarak su ve rüzgar erozyonuna hassas hale getirir. Anız yangınları ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri bozulur, verimliliği önemli oranda azalır. Anız yangınları konusunda yapılan araştırmalar, en fazla toprak kayıplarının anız yakılan tarlalarda olduğunu göstermiştir."

Toprak işlemesiz tarım uygulamaları

Üreticilerin anız yakmak yerine alternatif uygulamaları tercih etmesi gerektiğini belirten Bayraktar, çiftçilerin toprak işlemesiz tarıma yönlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Toprak işlemesiz tarımın yakıt maliyetlerinde büyük ölçüde tasarruf sağladığını belirten Bayraktar, "Toprak yüzeyindeki buharlaşma ve erozyon büyük ölçüde önleniyor. Toprakta organik madde miktarı artığı için toprağın su tutma kapasitesi artıyor. Verim artıyor, anız yangınları önleniyor" ifadesini kullandı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
24.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: TZOB, üretici, Şemsi Bayraktar, anız yakma, uyarı
Link: TZOB'dan üreticilere anız yakma uyarısı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız