Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Özbekistan Pamuk Fuarı Ekim’de düzenlenecek

Özbekistan pamuğunun kalite derecelendirmesine göre görücüye çıkarılacağı geleneksel pamuk fuarı Ekim ayında düzenlenecek.

Bu yıl 10.'su gerçekleştirilecek fuar, 13-14 Ekim günleri arasında başkent Taşkent’te kapılarını açacak. İki gün açık kalacak fuarda Özbekistan’ın mevcut pamuk potansiyeli detaylı bir şekilde yabancı davetlilerin beğenisine sunulacak. Değişik tasarım ve dizaynlarla kurulacak stantlarda, türlü kumaş, iplik ve pamuk lifleri sergilenecek. 2005’ten beri her yıl geleneksel olarak düzenlenen fuarda yabancı bazı firmalar tarafından getirilen ve pamuk ekiminde ve hasadında kullanılan değişlik modeldeki makineler de sergilenecek. Ülkenin önde gelen fuar alanlarından Özekspomarkaz'da düzenlenecek fuara, 60’ya yakın ülkeden 370 dolayında firma temsilcinin iştirak etmesi bekleniyor.

Bu arada fuar kapsamında pamuk temalı çok katılımlı bir toplantı düzenlenecek. Toplantıda gerek Özbekistan ve gerekse dünyadaki pamuk durumu masaya yatırılacak. Katılacaklar daha sonra fuar alanını gezecek ve ülkenin önde gelen pamuk toplama ve saklama terminallerini ve depolarını ziyaret ederek. Buralarda davetlilere ilgililer tarafından bilgi verilecek.

Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un inisiyatifiyle yapılan fuar kapsamında yapılacak görüşmelerde yerli ve yabancı firma temsilcilikleri arasında bir dizi iş bağlantıları yapılacak.

Yılda ortalama 3milyon 500 ton dolayında pamuk üretimi yapan Özbekistan'ın pamuk müşterisi ülkeler arasında Türkiye, ABD, Bangladeş, Güney Kore, Singapur, Çin, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi devletler bulunuyor. Dünya pamuk üretiminde altıncı, ihracatında ise ikinci sırada yer alan Özbekistan'ın 2013’teki pamuk rekoltesi yaklaşık 3 milyon 400 bin ton dolayında gerçekleşmişti.
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
19.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: pamuk, fuar, Özbekistan pamuk fuarı
Link: Özbekistan Pamuk Fuarı Ekim’de düzenlenecek
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız