Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 

Bulgur ve pirinç gibi ürünlere rakip çıktı

Astronot yiyeceği hammaddesi Kinoa, Türkiye'de yaygınlaşıyor. Son yıllarda ABD başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde yetiştirilen ve özellikle astronotlar için yiyecek yapımında kullanılan kinoa bitkisi, Türkiye'de yeni yeni tanınmaya başladı.


Anadolu'da bazı şehirlerde alternatif bitkiler arasına alınıp ekimleri yapılan kinoanın, başkentteki deneme üretiminde de başarılı sonuç alındı.

Gölbaşı ilçesi Hacı Muratlı Mahallesi'nde özel bir çiftlikte yetiştirilen kinoanın, hasadına başlandı. 4 bin dönümlük araziye ekilen kinoanın, araziye uyumu ve verime göre önümüzdeki sezon da ekilmesi planlanıyor.

Girişimci Kerem Kunt, kinoayı ekerek, tarım alanında önemli bir girişime öncülük ettiklerini belirterek, 4 dönümlük arazi üzerinde deneme amaçlı ektikleri ürünün hasadına başladıklarını kaydetti.

Anavatanı Güney Amerika olan kinoa bitkisinin Gölbaşı'nda deneme ekimini yaptıklarını söyleyen Kerem Kunt, bu bitkinin İnkalar'dan bugüne geldiğini kaydetti.

Kuraklığa dayanıklı kinoada A,B,C,D,E ve K vitaminleri bulunduğunu belirten Kunt, "Tadı tıpkı bulgur gibi olan kinoa Anadolu'nun her yerinde yetişebilecek özelliktedir. Özellikle İnkaların kullandığı bu ürün, uzun yıllar boyunca unutulmuş. NASA'nın yapmış olduğu bir araştırma sonucu tekrar günümüze dönüyor. Bu araştırma sonrası içerisinde en çok vitamin bulunan ve aminoasit içeren bir bitki olarak kayıtlara geçiyor. Hatta NASA astronotlar için yiyecek yapımında kullanıyor" dedi.

Kinoanın hamile ve bebekler için demir deposu olduğunu ifade eden Kunt, "Bunun yanı sıra gluten hastaları için de tamamen doğal bir üründür. İçerisinde gluten bulunmadığı için çölyak hastaları da tercih etmektedir" dedi.

Kinoa tahılının yurt dışından gelmesi nedeniyle Türkiye'de yüksek fiyatlarla satıldığını vurgulayan Kunt, "Yerli üretimle bu fiyatlar aşağı çekilecektir. Özellikle kullanım alanları çok geniş olan bu ürünün bulgur, pirinç gibi ürünlerin yerini almasını bekliyoruz" diye konuştu.
 
 
(TARIM TV)
 
 

Ekleme Tarihi
27.08.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Bulgur ve pirinç gibi ürünlere rakip çıktı,kinoa
Link: Bulgur ve pirinç gibi ürünlere rakip çıktı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız