Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 17 Ocak 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


BM yardım paketlerine bulgur da girecek

Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Başkanı Surur Aydın, Birleşmiş Milletlerin (BM) ihtiyaç sahibi nüfus için hazırladığı paketlerin içine bulguru da koydurmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Aydın, yaptığı açıklamada, çeşitli ülkelerde sürdürülen yeni pazar araştırmaları kapsamında dünyadaki birçok ülkeyi ziyaret ettiklerini belirtti.

Gittikleri ülkelerde ürün pişirip tattırdıklarını anlatan Aydın, insanların bulgura hayran kaldığını ifade etti.

Aydın, "Hele bulgurun organik ve sağlıklı olduğunu öğrenenler bu bakliyatın tadını beğeniyor ancak ürünü raflarda bulamıyor. İhracatçıların acilen bulgur satışına ağırlık vermesi gerekiyor" dedi.

ABD'de ziyaretlerinde, Birleşmiş Milletlerin (BM) ihale birimiyle görüşme fırsatı bulduklarını dile getiren Aydın, şöyle devam etti:

"New York BM ihale birimi yetkilileri, 100 bin kişilik askeri güce paket hazırladıklarını söyledi. Dünyadaki 100 milyon ihtiyaç sahibi nüfusa hazırlanan paketlerin Roma'da yapıldığını öğrendik. BM askerlerinin içinde Türk de var. Bunlar bulguru biliyor. BM yetkililerine pirincin yanına bulgurun da konulması gerektiğini anlattık. Bu talebimiz değerlendirilecek. BM'nin ihtiyaç sahibi nüfus için hazırladığı paketlerin içine bulguru da koydurmak için mücadele veriyoruz. Hedefimiz, milli yiyeceğimizi 100 milyon kişiye yedirebilmek. Makarnamız o paketlere giriyor, bulguru da katabilirsek hedefimize ulaşacağız."

BM'nin Roma'daki satın alma birimiyle görüşmek için randevu talep ettiklerini vurgulayan Aydın, bu birimle görüşüp bulguru anlatacaklarını kaydetti.

Bulgurun organik mahsul olduğunu öğrenenlerin ürüne daha çok ilgi gösterdiğine işaret eden Aydın, "İnsanlara bulgurun özelliklerini anlatınca pirincin yanı sıra bulgur da yemek istiyor. Bulguru yakın coğrafyamıza tanıtmışız ama farklı kıtalarda bilinmiyor. Yemek isteyenler de kilosunu 11 liradan almak zorunda kalıyor. Farklı ülkelere bulguru gönderirsek fiyatı düşer, tüketimi artar. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
01.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Bulgur üreticilerini, sevindirecek haber, BM yardım paketlerine, bulgur da girecek, bulgur
Link: Bulgur üreticilerini sevindirecek haber
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız