Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Yaşıtları okulda onlar tarlada...

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yaşıtları okula başlarken, onlar ise okulun ilk gününde tarlada pamuk topluyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da okulların ilk ders zili çaldı . Çocuklar ellerinde çantaları ile mutlu bir şekilde okullarına giderken dilek taşlı 4 sınıf öğrencisi hüzünle pamuk tarlasında çalışıyor. 6 sınıf öğrencisi, okul sıraları yerine pamuk sıralarında duruyor. Ailesinin geçim sıkıntısı nedeni ile okul yerine pamuk tarlasına giden 13 yaşındaki Dilek ailesinin bütçesine katkı sağlamak için mücadele veriyor. Yaşıtları ders başı yaparken, o okul kıyafetleri yerine iş kıyafetlerini giyerek sınıf yerine ise tarlaya gidiyor.
 
Kalem tutması gereken elleri ise koza tutup, pamuk toplayan 13 yaşındaki Ahmet Ekin ise “Şuan okulda olmayı çok isterdim. Ama ailem burada bu yüzden bende okula gidemiyorum. Paramız yok. Para kazanmak zorundayız. Bende çalışmak istemiyorum. Ama mecburum” dedi. Dilek’in babası Yasin Ekinc,ise çocuğunu okula göndermek istediğini fakat maddi gücü olmadığı için çalışmak zorunda kaldığını kaydetti Baba Yasin Ekinci, "Ben çalışmak zorundayım. Maddi gücüm yok.
 
Çocuklarımı okula göndermek istiyorum. Fakat gördüğünüz gibi tarladayım. Biz buradayken orada onlara bakacak kimse yok. Bu nedenle pamuk bitene kadar çocuklarsızı göndermemiz çok zor olacak. Elimizden gelen bir şey yok. Kim istemez ki çocuğu güzel yaşasın. Okula gitsin. Büyük adam olsun. Ama maalesef gücüm yok” dedi. Öte yandan ilçede ilk ders zili çalmasında rağmen yüzlerce çocuk mevsimlik işçi olarak tarlalarda çalışıyor.
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
15.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: okul, şanlıurfa, tarla, Viranşehir
Link: Yaşıtları okulda onlar tarlada...
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız