Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Kasım 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 

Üreticilerin Su İsyanı 

Denizli’nin Pamukkale Beldesine Bağlı Yeniköy’de Tarlalara Yeteri Kadar Su Verilmemesi, Mahsulün Tarlada Kalmasına Neden Oldu


DENİZLİ (İHA) - Denizli’nin Pamukkale beldesine bağlı Yeniköy’de, Pamukkale Sulama Birliği’nden tarlalarına yeteri kadar su verilmediğini iddia eden köylüler isyan etti.

Pamukkale beldesine bağlı Yeniköy’de, sularını Pamukkale Sulama Birliği’nden alan köylüler son günlerde suların yeteri kadar gelmemesi ve kullanmadıkları suyun parasının icra yoluyla alınması ile ilgili mektup yollanmasına tepki gösterdi. Bin 300 kişinin yaşadığı Yeniköy’de, çiftçiler yeteri kadar su verilmemesi sebebiyle mahsullerin tarlalarında kaldığını iddia ederek isyan etti.

Yeniköy Muhtarı Yusuf Tekin, tarlada birçok mahsulün kuruduğunu söyledi. Pamukkale Sulama Birliği’nden köyündeki tarım arazisini sulamadığı için şikayetçi olduklarını belirten Tekin, “Sulama Birliği görevini yapmamaktadır. Akköy, Gölemez, Çeşmebaşı ve Pamukkale taraflarına su verilirken, bizim köyümüze 35-40 gündür su verilmiyor.

Köydeki tarım arazilerinin yüzde 60’ı susuzluktan zarar gördü. Daha mısır, nar, pamuk gibi ürünlerimiz birinci suları ile duruyor. Köydeki durum çok kötü. Yetkililerden gerekenin yapılmasını istiyoruz. Biz borcumuzu ödüyoruz. Borçlular gibi, borcu olmayanlara da icra belgeleri gönderiliyor. Köylülerimiz sulama yapmadığı halde kendisine resmi evrak gönderiliyor. Verdiğimiz dilekçeler dikkate alınmıyor. İcra belgeleri sebebiyle köylümüz zor durumda” dedi.

Yeniköy sakinlerinden Hüseyin Arıcı ise çiftçiliği 3 yıl önce bıraktığını ifade ederek şöyle konuştu: “Bana da icra kağıdı geldi. Tarlalarımızın sulama borcu deniyor. Ama ben tarlalarımı hiç sulamadım. Bana niye icra takibi başlatılıyor anlamıyorum. Hiç değilse arazilerimizi sulayalım da, suyun parasını ödeyelim. Çevremizdeki belde ve köylerde herkes arazisini sulayabiliyor, biz bir defa sulayabiliyoruz. Bir defa sulayandan da aynı para, 5 defa sulayandan da aynı para alınıyor”

Arif Özcanisimli üretici ise tarlaların durumunun çok kötü olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ağustos ayının ortasına geldik hâla tarlalarımız sulanmayı bekliyor. Sulama yapmadığımız halde bize icra kağıdı geliyor. Sulayana da sulamayana da borç geliyor. Biz çok mağduruz. Köylüler olarak toplanıp, gereği neyse onu yapacağız”

Ekleme Tarihi
18.08.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Üreticilerin Su İsyanı, gıda tarım
Link: Üreticilerin Su İsyanı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız