Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Ekim 2019 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  Diğer »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Süt sığırcılığı
 Sığır Besiciliği
 Koyunculuk, Keçicilik
 Etlik Piliç Üretimi
 Yumurta Üretimi
 Hindi,Devekuşu ve Diğer Kanatlılar
 Arıcılık
 Diğer
 


Salyangoz yetiştiriciliğinde karlılık oranı yüzde 500

Burdur Avrupa'nın salyangoz üssü haline getirilecek.

BURDUR - Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Yıldırım, salyangoz yetiştiriciliğinde karlılık oranının yaklaşık yüzde 500 olduğunu bildirdi.

MAKÜ tarafından düzenlenen "Salyangoz Yetiştiriciliği İşleme ve Pazarlanması" çalıştayı, Veteriner Fakültesi Salonu'nda yapıldı.

Prof. Dr. Zeki Yıldırım, çalıştayda yaptığı konuşmada, eti yenen karasal salyangoz ürünlerinin Avrupa'da büyük bir pazara sahip olduğunu, bu ürünün önemli bir kısmının da Türkiye'den karşılandığını söyledi.

Türkiye'den yurt dışına gönderilen ürünlerin tamamen doğadan toplandığını anlatan Yıldırım, "Ancak son 10 yılda doğadan toplanan bu miktar hayli azalmıştır. Salyangoz toplayıcılığı bir çok Avrupa ülkesinde yasak olduğundan yetiştiricilik çalışmaları ivme kazanmıştır. Salyangoz yetiştiriciliği bölge şartlarında düşük maliyet ve yüksek karlılık oranına sahiptir. Yatırımın iç karlılığı ve geri ödeme süresi çok düşük olup, karlılık yaklaşık yüzde 500 oranındadır" dedi.

"Burdur Avrupa'nın salyangoz üssü haline getirilecek"

MAKÜ'de bu işe "ehliyetli ve hevesli" bir akademik kadro bulunduğunu anlatan Yıldırım, Burdur'da yapılacak büyük çaplı bir kuluçkahane ile yerel çiftçiye yavru sağlanacağını ve geniş çaplı bir üretim ağı kurulacağını bildirdi.

Burdur ve çevresinin salyangoz yetiştiriciliği için oldukça elverişli bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bölgede yapılacak büyük çaplı üretim Burdur'u Avrupa'nın salyangoz üssü haline getirecek olup, bu ürünün işlenerek satılması durumunda ise karlılık oranı 10 kat artacak ve katma değer alanları oluşacaktır. Özellikle kırsal kesimde aile iş gücünün ve istihdamın geliştirilmesi için faydalı bir model oluşturulacaktır. Projenin ilk bölümünde 100 aileye iş istihdamı sağlanacak olup, proje geliştirilerek bu sayının bin aileye çıkartılması hedeflenmektedir. Burdur'da temeli atılacak sektör, hızla diğer uygun bölgelere de yayılma potansiyeline sahiptir."

Kozmetikte de kullanılıyor

Yıldırım, salyangoz etinin sadece tüketim ya da pazarlama bazlı ele alındığında insan beslenmesinde en sağlıklı ürünlerden biri olarak görüldüğünü vurguladı.

Salyangozun görünümü ve salyasının bir çok insana "tiksindirici" geldiğini ifade eden Yıldırım, "Salyangozun yaşayabilmesi için gerekli olan bu salgı, kozmetik dünyasının ve ilaç endüstrisinin yeni keşfi ve en pahalı maddesi olduğu kadar, en zor elde edilen maddelerden biridir" diye konuştu.

Türkiye'de 13'den fazla tür bulunuyor

Yenilebilir salyangozlar açısından Avrupa'da 8-10, Türkiye'de ise 13'ten fazla tür bulunduğuna işaret eden Yıldırım, salyangoz toplayıcılığının Türkiye'de yaygın olarak Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yapıldığını kaydetti.

Yıldırım, doğadan toplanan salyangozların aracılar tarafından vatandaşlardan kilogramı 1-2 liraya satın alındığını, Avrupa'da ise kilosunun 20 avrodan satıldığını belirtti.

Çalıştayda, "Türkiye kara salyangozlarının biyolojik ve ekolojik özellikleri", "Salyangoz yetiştiriciliğinde planlama, projelendirme ve uygulama esasları", "Salyangoz piyasası, işleme ve pazarlanması" ve "Salyangoz üretim ve tüketiminde mevzuat" konularında oturumlar yapıldı.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
06.06.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Salyangoz yetiştiriciliğinde, karlılık oranı yüzde 500, salyangoz
Link: Salyangoz yetiştiriciliğinde karlılık oranı yüzde 500
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız