Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 18 Şubat 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  Diğer »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Süt sığırcılığı
 Sığır Besiciliği
 Koyunculuk, Keçicilik
 Etlik Piliç Üretimi
 Yumurta Üretimi
 Hindi,Devekuşu ve Diğer Kanatlılar
 Arıcılık
 Diğer
 


700 liraya damızlık horoz!

'Özel ırk' olarak nitelendirilen Denizli Horozu, damızlık olarak 700 lirayı bulan fiyatlara satılıyor.

DENİZLİ - Heybetli duruşu, uzun ve ahenkli ötüş özellikleriyle ünü yurt dışına kadar yayılan Denizli horozu, Türkiye'nin dört bir yanına damızlık olarak 700 liraya kadar çıkan fiyatla satılıyor.

Tarihi, 3 bin yıl öncesine kadar bilinen ötüş süreleri, ahenkleri ve heybetli duruşu ile 'özel ırk' olarak nitelendirilen Denizli Horozu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve bazı özel işletmelerde özen içerisinde yetiştiriliyor.

'Denizli horozları bellidir' adlı belgeselle ünü yurt dışına da taşan Denizli Horozu, Türkiye'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde de 'damızlık' olarak talep görüyor. En yoğun talebi Rize, Trabzon, Samsun, Ordu, Karabük, Amasya ileri ile Trakya bölgesinden aldığı bildirilen horozun fiyatının, görünüş ve ötüşüne göre 700 liraya kadar alıcı bulduğu kaydediliyor.

Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Sağlam, derneğe kayıtlı 20 üreticinin, bin 500 civciv ile bin 500 horoz yetiştirerek gelen talepler doğrultusunda farklı illere satışını yaptığı bilgisini verdi.

Denizli horozunun özel bir ırk olduğunu, yumurta, civciv ve yetişmiş olmak üzere 3 ayrı grupta satışının yapıldığını kaydeden Sağlm, yumurtaların 5-20 lira, civcivlerin 15-100, yetişkinlerin ise özelliklerine göre 150-700 lira arasında satıldığını dile getirdi. Sağlam, "Görüntü bakımından daha gösterişli, vücudu ve renkleri daha hoş, ötüşü çok daha güzel. Davudi ötenler var, cırtlak ötenler var, uzun ötenler var. Renk bakımından dört beş çeşidimiz var" ifadesini kullandı.

Irkın korunması için dikkat ediliyor

Horozun has ırkını korunması için çok dikkatli ve titiz davrandıklarını söyleyen Sağlam, horozuna ilginin her geçen gün artmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne bağlı işletmede ise bu yılın 7 ayında 7 bin damızlık civciv ve 400 horoz yetiştirilerek satıldığı belirtildi. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
13.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Denizli Horozu, damızlık, 700 lira, damızlık horoz
Link: 700 liraya damızlık horoz!
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız