Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Kasım 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  Koyunculuk, Keçicilik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Damızlık, Tür-Irk
 Tohumlama-Embriyo Transferi
 Aşı-İlaç
 Mekanizasyon
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Sağım-Depolama
 Kesim-Depolama
 Süt ve süt ürünleri
 Et ve et ürünleri
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Hastalık
 Diğer

Keçi eti kalbe de faydalı


 
 
 Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü veteriner hekim Prof. Dr.  Mustafa Saatcı, keçi etindeki kolesterol ve yağ seviyesinin diğer etlere göre  daha düşük olduğunu, bu nedenle günümüzün hastalıkları olarak görülen kalp  ve damar hastalıklarını engellemede sağlıklı bir diyet olarak kullanılabileceğini  söyledi.

 
 
 
 
Saatcı, Toroslar bölgesinde daha çok maki, çalı ve dikenlerle beslenen keçilerin etlerinin organik denilebilecek düzeyde olduğunu belirtti.

Keçi etinin Toroslar bölgesinde büyük bir keyif ve istekle tüketildiğini anlatan Saatcı, "Keçi etindeki kolesterol ve yağ seviyesi diğer etlere göre daha düşüktür. Özellikle doymamış yağ asitleri bakımından zengindir ve doymuş yağ asitleri de diğer kırmızı etlerle kıyaslandığında daha düşüktür. Bu da günümüzün rahatsızlıkları olarak görülen kalp ve damar hastalıklarını engellemede sağlıklı bir diyet olarak kullanılabileceğinin götergesidir" dedi.

"EN AZ YAĞA SAHİP HAYVAN"

Saatcı, keçi etinin, en düşük kaloriye sahip görülen tavuk etinden bile daha düşük kalorisi olduğunu kaydetti.
İnsanların daha çok yağa değil, ete para vermek istediğini ifade eden Saatcı, "Keçi, gerek kas içi gerek kas arası gerekse deri altı yağı olarak en az yağa sahip hayvandır. Doymamış yağ asitlerinin zenginliği, doymuş yağların azlığı... Bütün bunları birleştirdiğimizde keçi eti, kalp ve damar sağlığı açısından çok rahatlıkla tüketebileceğimiz et olarak karşımıza çıkıyor" diye konuştu.

Keçi etinin hayvansal gıdalardan alınması gereken amino asitler yönünden de oldukça zengin olduğunu anlatan Saatcı, dengeli beslenme için tüm et çeşitlerinden belirli oranda tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

"KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTICI ETKİSİ VAR"

MAKÜ Veterinerlik Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özen Yurdakul ise keçi etinin doymamış yağ asit miktarının, doymuş yağ asit miktarından oldukça fazla olduğundan sağlık açısından önem taşıdığını söyledi.

Keçi etinin kalp krizi riskini azaltıcı etkisi bulunduğunu dile getiren Yurdakul, şöyle konuştu:

"Kırmızı et tüketiminden özellikle damar tıkanıklığı olgusundan dolayı korkuyoruz fakat keçi etinde doymamış yağ asit miktarının yüksek olmasından dolayı damar tıkanıklığı riski çok azdır. Keçi eti kalp damar hastalıkları açısından korkusu olan insanların rahatlıkla tüketebileceği bir ettir. Doymamış yağ asit miktarı, özellikle kolesterol taşınmasında etkili olduğundan keçi eti tüketirsek damar tıkanıklığı korkusunu azaltmış oluruz."

"SİNİR SİSTEMİMİZİ KORUR CİLT DERİ HASTALIKLARINI ENGELLER"

Yurdakul, keçi etindeki B1, B2 ve B3 vitamin miktarının diğer etlere nazaran daha yüksek olduğunu ifade etti. Bunun da sinir sistemini koruduğunu, cilt ve deri hastalıklarını engellediğini anlatan Yurdakul, şunları kaydetti:

"Keçi eti aynı zamanda enerji metabolizmamızı hızlandırıcı bir etki gösterir. Sinir sistemi için gerekli vitamin miktarları, keçi etinde ideal koşullarda bulunmaktadır. Bunlar karbonhidrat ve yağ yakımını sağlar, aynı zamanda sağlıklı saç, deri ve tırnak oluşumuna neden olur. Keçi etinde saptanan sağlıklı yağ asit oranı yüzde 61 ile 80 arasındadır. Bu da oldukça yüksek bir orandır."


http://www.hurriyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
07.11.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Keçi eti kalbe de faydalı
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız