Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Kasım 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  Koyunculuk, Keçicilik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Damızlık, Tür-Irk
 Tohumlama-Embriyo Transferi
 Aşı-İlaç
 Mekanizasyon
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Sağım-Depolama
 Kesim-Depolama
 Süt ve süt ürünleri
 Et ve et ürünleri
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Hastalık
 Diğer
 


Bayraktar: Kurbanlık ithal edilmedi ama fiyatlar artmadı

Aydın Sultanhisar Ziraat Odası'nı ziyaret eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurbanlık fiyatlarının makul seviyede olduğunu söyledi.

İki yıldır hayvan ithalatı için baskı yapıldığını ancak buna müsaade etmediklerini belirterek, “İthalat ne tüketiciye yarıyor ne de üreticiye yarıyor. Önce üreticiyi eziyor. 'İthal mal getiriyorum, fiyat bu, ister ver ister verme.' diyor. Anormal kârlar elde ediyorlar, tüketiciye de yaramıyor bu iş. Biz bunu iyi anlattık, lobiler de iyi çalıştı, yani iki kadar bunda başarılı olduk. Kurban öncesi de çok uğraştılar ama doğru sonuç olarak, doğru bilgiyi kim vermiş? Doğru bilgiyi bizim verdiğimiz ortaya çıktı. Biz üretim yeterlidir dedik. Elimizdeki kurbanlık rakamlarına baktığımızda, rakamlar bunu gösterdi. Geçen yılki fiyatlara çok yakın fiyatlardan kurbanlık satılıyor bu sene. Madem bu ülkede hayvan yok, et yok da bu fiyatlar neden fırlamadı bugüne kadar? Fiyatlarda değişim yok. Allah korusun, bir de ithalat olsa ne olacak? Ahırları boşaltacaksınız, zarar edeceksiniz. Bakanlık da bizi dikkate aldı, ithalata sıcak bakmadı. Bu ithalat lobileri her tarafa uzanıyor. İnşallah bu böyle devam eder. Önemli olan ithalat değil, üretimdir. Üretimi arttıracak, arz talep dengesini sağlayacaksınız. Bu ülkede herkes fiyatlara bakıyor. Yem fiyatlarına da bir bakın, nereye gidiyor. Yem fiyatlarına ve maliyete hiç bakan yok. Vay et pahalandı, vay süt pahalandı. Yem fiyatları nereye gidiyor diyen yok. Bir de girdi maliyetleri nereye gidiyor, ona bakın. Kurbanlık fiyatları pahalı değil, üreticiyi ancak kurtaracak rakam bu.” dedi.

Bu yıl pamukta endişeleri olduğunu da belirten Genel Başkan Bayraktar, “Pamuğun fiyatı 1,5-1,6 TL arası gidiyor. Üreticilerimiz bu fiyatın altına düşerse zorda kalır. Dünya piyasalarında pamuğun fiyatı düşüyor. Pamukta geçen yıl 850 bin ton ithalat var, küçük bir rakam değil. 1 ile 10. ay arasında 645 milyon dolar ithalat var. Pamukta geçen yıldan daha fazla ithalat yapılacağa benziyor. Üretim çok pahalı, girdiler pahalı. Bunu hükümetimizle görüşüyoruz. Pamuk primleri düşerse yukarı çekilmesi için çalışacağız. 3,5 milyar dolar civarında yağ, yağlık tohum ve küspe ithalatına para ödüyoruz. Bu büyük bir rakam, bunu üreterek ithalatı önlememiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Toprağı kirleten işletme ve fabrika sahiplerine de seslenen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Nedir ya para? Bugün var, yarın yok. Toprağın altına bir kefenle gidiyorsun. İnsanlara zarar ver, çevreye zarar ver, doğaya zarar ver. Sen zaten o deredeki balıkları öldürdün, yetti zaten, dünyan gitti. İnsanı değil, balıkları öldürdün değil mi? Gitti. Bu kadar vicdansızlık olur mu? Bunlar içinde gerekli önlemler alınmalı. Gerekirse fabrikaları kapatmalı.” dedi.
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
03.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Şemsi Bayraktar, kurbanlık, ithal
Link: Bayraktar: Kurbanlık ithal edilmedi ama fiyatlar artmadı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız