Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Ekim 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  Etlik Piliç Üretimi »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Damızlık, Tür-Irk
 Kuluçka-Civciv
 Aşı-İlaç
 Yetiştirme teknikleri
 Mekanizasyon
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Kesim-Depolama
 Piliç ve et ürünleri
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Hastalık
 Diğer
 

Adada yetiştirdiği tavukları villa sahiplerine satıyor

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Çıplak Ada'da yaklaşık 30 yıldır doğal ortamda tavuk yetiştirip yumurta üreten Bako Parlak, geçimini bu işten temin ediyor.

Ayvalık ilçesinde, Çıplak Ada'da yaklaşık 30 yıldır doğal imkanlarla tavuk yetiştiren ve yumurta üreten Bako Parlak, geçimini bu işten sağlıyor.

Özellikle yüksek gelir grubundaki villa sahipleri, tatilleri süresince doğal yumurta temini için satın aldıkları tavuklardan bazılarını, evlerine götüremeyecekleri için Parlak'a ücretsiz iade ediyor.

İlçenin en büyük adalarından olan Çıplak, tavşan bolluğu dolayısıyla "Tavşan Adası" olarak da biliniyor.

Zamanının bir bölümünü, yıllardır küçükbaş hayvancılık yapılan adada geçiren Parlak, müşterisi olan yüksek gelir grubu aileler için ürettiği tavuk ve yumurtalardan geçimini 30 senedir temin ediyor.

Ege Denizi'nin ortasında, her türlü kirlilikten uzakta tamamen doğal şartlarda yetiştirilen tavuklar, yaz aylarını doğal yumurta tüketerek geçirmek isteyen varlıklı kişilerden büyük ilgi görüyor. Pazar yerlerinde köy tavuklarının 10-15 lira olduğu ilçede Parlak, bunların tanesini 35-50 liradan satıyor.

Parlak, işe yaklaşık 30 yıl önce 10 tavukla başladığını belirterek, tavuklarının tamamen doğal olduğunu, adada kapalı ortamdan uzak serbest yetiştiğini söyledi.

Şu anda 150 tavuğu bulunduğunu ifade eden Parlak, onları büyüklük ve yaşlarına göre 35-50 lira, yumurtaları ise 60 kuruştan sattığını anlattı.

Tavuklarını genellikle bölgede çiftlikleri bulunan varlıklı kişiler ile bahçesi geniş villaların sahiplerinin satın aldığını ifade eden Parlak, "Bahçelerinde yaz boyu besleyip doğal yumurta tüketmek için alıyorlar. Bazıları da böcekleri yemesi için evinin bahçesine tavuk istiyor. Birçoğu ise uğraşmak istemeyip yumurtayı doğrudan benden alıyor. Hepsine yetecek kadar tavuk ve yumurtam var" dedi.

Parlak, bazı tatilcilerin, satın aldıkları tavukları yaz tatili bitiminde ücretsiz iade ettiğini belirtti. Kimilerinin ise evlerine dönmeden önce tavukları kesip etlerini yediğini söyleyen Parlak, "Ada tavuğumuz, İstanbul'da çok tanınmaya başlamış. Ayvalık'ta bizi genellikle yüksek gelir grubundan kişiler bilir" diye konuştu.

(TARIM TV)
 

Ekleme Tarihi
13.08.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Adada, yetiştirdiği tavukları, villa sahiplerine satıyor
Link: Adada yetiştirdiği tavukları villa sahiplerine satıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız