Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 05 Şubat 2023 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  Yumurta Üretimi »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Damızlık, Tür-Irk
 Kuluçka-Civciv
 Aşı-İlaç
 Mekanizasyon
 Yetiştirme teknikleri
 Organik üretim-ürün
 Sınıflama-Depolama
 Yumurta ve yum. ürünleri
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
IŞİD tavuk ve yumurtanın yolunu da kesti 

 IŞİD tavuk ve yumurtanın yolunu da kesti

Irak’taki son gelişmeler kanatlı sektörü için can simidi olan pazarı tehdit ediyor. Beyaz et ve yumurta ihracatının yüzde 80′inini Irak’a yapan kanatlı sektörü, ihracatın tamamen durmasından endişe duyuyor.


Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Irak’taki gelişmelerin sektörde endişeyle izlendiğini söyledi. Girit, hem beyaz et hem de yumurtada Türkiye’nin ana ihracat pazarı olan Irak’a sevkiyatın durmasının sektörü olumsuz etkileyeceğini belirtti. Türkiye’nin Irak pazarındaki hakimiyeti sayesinde yumurta ihracatında dünya ikincisi olduğunu vurgulayan Girit, “Kuzey Irak’taki toptancılar, güneye mal gönderemedikleri için alımlarını durdurdu. İhracat tamamen durmuş değil ama büyük sıktı var. İhracatın önünde ticari bir engel yok. Güvenlik sıkıntısı var. Onlar sipariş verdikleri malları çekemiyorlar” dedi.

Girit, ihracatın önündeki tek sıkıntının Kuzey Irak’taki toptancıların Bağdat başta olmak üzere ülkenin iç ve güney kesimlerine güvenlik sebebiyle dağıtım yapamamasından kaynaklandığını söyledi. İhracatın durması durumunda iç piyasada oluşacak arz fazlasının sektöre faturasının ağır olacağını dile getirdi.

Kanatlı Tanıtım Grubu (KTG) Başkan Yardımcısı Derya Pala, Irak pazarını kaybetme şıkkını akıllarına bile getirmek istemediklerini söyledi. Kanatlı sektörünün en önemli pazarları olan Irak’ta, IŞİD’in Musul kentini kontrol altına almasıyla güneye giden yolların kapandığını ve sevkiyatın durduğunu vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’den Irak’a, 2010 yılında 6 milyar dolar, 2011′de 8.3 milyar dolar, 2012′de 10.82 milyar dolar, 2013′te ise 11.95 milyar dolar ihracat yapıldı. Türkiye, Almanya’dan sonra en büyük ihracat pazarı olan Irak’a, hububat ve bakliyattan demir çeliğe, elektronik alet ve makineden bitkisel yağlara her kalemde mal satıyor.

Irak pazarı son yıllarda bazı sektörlerin ihracatı için adeta can simidi oldu. Bu sektörlerden biri olan kanatlı ürün grubu, ihracatın yüzde 80′ini Irak’a yapıyor. Türkiye, geçen yıl yaptığı 626 milyon 913 bin dolarlık beyaz et ihracatının 440 milyon 330 bin dolarlık kısmı ile 406 milyon 711 bin dolarlık yumurta ihracatının 372 milyon 767 bin dolarlık bölümü Irak’a gerçekleşti. Türkiye’den Irak’a geçen yıl 4 milyar 141 milyon 51 bin 602 adet, bu yıl 1 Ocak-15 Haziran tarihlerinde ise 2 milyar 88 milyon 184 bin 716 adet yumurta ihraç edildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Ekleme Tarihi
19.06.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: tavuk,yumurta,IŞİD
Link: IŞİD tavuk ve yumurtanın yolunu da kesti
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız