Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Şubat 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  Yumurta Üretimi »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Damızlık, Tür-Irk
 Kuluçka-Civciv
 Aşı-İlaç
 Mekanizasyon
 Yetiştirme teknikleri
 Organik üretim-ürün
 Sınıflama-Depolama
 Yumurta ve yum. ürünleri
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Irak'a kanatlı ihracatında maliyet katlandı

Irak’a yapılan ihacatta taşıma maliyetlerinin çok fazla arttığını, dile getiren Keskin Keskinoğlu, Erbil’den Bağdat’a 3 bin 500 dolar olan taşıma maliyetinin 8 bin dolara kadar çıktığını söyledi.

İSTANBUL - Geçen yılı 1 milyar TL ciro ile kapatan Keskinoğlu, Irak'ta yaşanan olumsuz koşullara wrağmen yüzde 10'luk bir ciro artışı hedefliyor. Irak’ın en büyük ihracatçısı olan şirketin Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, IŞİD saldırıları nedeni ile ihracatın 2 hafta sekteye uğradığını ancak sonrasında normal seyrine döndüğünü söyledi. Bu süreçte Irak’a taşıma maliyetlerinin çok fazla arttığını, dile getiren Keskinoğlu, Erbil’den Bağdat’a 3 bin 500 dolar olan taşıma maliyetinin 8 bin dolara kadar çıktığını dile getirdi.

Keskinoğlu, tüm bu sorunlara rağmen sektör ihracatının alternatif pazarlar sayesinde artmaya devam edeceğini belirterek “Sektörün ihracatı 1 milyar doları aştı. Bu yıl yüzde 10 büyüme bekleniyor. Irak’a ihracat da yavaş yavaş düzelmeye başladı. İhracattaki sorun 2 haftalıktı. Geçtiğimiz haftadan beri normale döndü. Ancak bu süreçte taşıma maliyetleri arttı. 200 tonluk bir TIR'ın taşıma maliyeti Manisa’dan Irak’a 4 bin dolar, Erbil’den Bağdat’a ise 3 bin 500 dolardı. Şimdi Erbil’den Bağdat’a 7-8 bin dolara kadar yükseldi” diye konuştu.

Irak’ta pazar lideri olan ve 75 ülkeye ihracat yapan Keskinoğlu, şirket, bu olumsuzluklar sonrası farklı pazarlara yönelme stratejisi izlemiş. Bu stratejiler ile bu yıl ihracatını yüzde 20 artırarak 100 milyon dolara çıkarmak istediklerini anlatan Keskinoğlu, “2013’te 85 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik. Şimdi Afrika’ya önem veriyoruz. Şimdi Gana, Angola ve Kongo gibi ülkelere öncelik verdik. Bölgeye ihracatımız 6 milyon doları. 15 milyon dolara çıkarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

AB'ye ihracata lobi engeli var

Keskinoğlu, sadece o bölge için yumurtadan kesilen tavuk üretimi gerçekleştiriyor. 990 milyonluk nüfusa sahip bölgede çoğu ülkede pazar, daha önce sömürgesi oldukları Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin elinde. Keskinoğlu, bunun üstesinden gelmek içinde kendi ekibini bölgeye göndererek direk satış stratejisini izlediklerini, bu şekilde fiyat dengesini koruduklarını anlattı. Keskinoğlu, AB’ye ihracatın ise tüm şartların yerine getirilmesine rağmen lobi nedeni ile ilerleyemediğini söyledi.


2 yeni ürün için 5 milyon TL yatırım

Ürün gamına hazır ürünleri de ekleyen Keskinoğlu, tavuk suyu üretimine de başladı. Tavuk etinin sadece suyla kaynatılmasından elde edilen ürün 360 ml’lik teneke ambalajlarda satışa sunuluyor. Keskinoğlu’nun diğer yeni ürünleri ise yüzde 100 piliç göğüs etinden üretilen ve 80 gramlık konserve teneke ambalajda 3’lü olarak satışa sunulan Keskinoğlu Fileto Fit. Keskinoğlu’nun haziranda piyasaya sürdüğü bu 2 yeni ürün için yaptığı yatırım ise 5 milyon TL’yi buldu.


2014’ü 50 milyon TL yatırım ile kapatacak
 
Entegre tesisler arasında Türkiye’nin ilk ve tek organik tavuk üreticisi olan Keskinoğlu, büyüklüğü 40 milyon TL’ye ulaşan organik yumurta ve tavuk pazarında 2014’te 25 milyon TL ciro gerçekleştirmeyi hedefliyor. Her yıl ortalama yüzde 30 büyüyen organik pazardaki tüketici taleplerini karşılamak için 5 milyon TL yeni yatırımı devreye alacak olan Keskinoğlu, organik yumurta ve piliç eti üretimini yüzde 100’e varan oranda artıracak. Şirket, 2014’ü 50 milyon TL’lik yatırım ile tamamlayacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Irak'a kanatlı ihracatında, maliyet katlandı, Keskinoğlu
Link: Irak'a kanatlı ihracatında maliyet katlandı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız