Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Şubat 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  Yumurta Üretimi »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Damızlık, Tür-Irk
 Kuluçka-Civciv
 Aşı-İlaç
 Mekanizasyon
 Yetiştirme teknikleri
 Organik üretim-ürün
 Sınıflama-Depolama
 Yumurta ve yum. ürünleri
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 

Yerli tavuk üretimi dışa bağımlılığı azaltacak

Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün 20 yıl süren ıslah çalışmaları sonucu ürettiği ATAK-S cinsi, Türkiye'nin damızlık yumurtacı tavuk ihtiyacını karşılayacak.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün 20 yıl süren ıslah çalışmaları sonucu ürettiği "Ankara Tavukçuluk Araştırma Kahverengisi" (ATAK-S), Türkiye'nin ilk yerli yumurta tavuğu olma özelliğini taşıyor.

Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürü Serdar Kamanlı, Türkiye'de yumurta tavukçuluğu konusunda ilk ve tek araştırma yapan kuruluş olduklarını söyledi.

Türkiye'de yumurta tavukçuluğunun tamamen dışa bağımlı olduğunu öne süren Kamanlı, "Yaklaşık yılda 500 bin damızlık tavuk ihtiyacının tamamı ithal ediliyor. Dışa bağımlılığın azalması için yumurta tavukçuluğu konusunda araştırmalar yaptık. Yılda 500 bin damızlık yumurtacı tavuk için 2 milyon 500 bin avro para ödüyoruz. Bu rakamın ülkemizde kalması için gayret ediyoruz" dedi.

Kamanlı, Kanada'dan 1995 yılında getirilen saf hat tavuklar üzerinde ıslah ve melezleme çalışmaları yaparak, ATAK-S tavuğunu ürettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Elimizdeki saf hatlardan 3 yumurtacı hibrit tavuğu geliştirdik. Bunlardan ikisi kahverengi yumurtacı, diğeri ise beyaz yumurtacı tavuk. Bu yıl itibariyle 35 bin damızlık tavuğu Manisa ve Balıkesir'de, 650 bin yumurtacı hibrit tavuğu da çeşitli illerdeki üreticilere dağıtıldı. Üreticilerin her geçen gün talepleri artıyor. Amacımız üreticilere damızlık tavuklar vererek, onlardan yüksek verimde yumurtacı hibrit tavukları elde etmek. 20 yıl süren proje çalışmalarımız şu anda üreteceğimiz tavuklar üzerinde de devam edecek."

Kamanlı, ATAK-S'in özellikle organik tavukçuluğa çok uygun, kötü şartlara dayanıklı, meralama ve otlama kabiliyetleri yüksek bir cins olduğunu vurgulayarak, bunun bilimsel araştırmalarla da ortaya konulduğunu ifade etti.

Özel sektöre tavuğun tanıtımıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirten Kamanlı, şu anda özel sektörün ithal ettiği hibritlerle ATAK-S tavuğunu karşılaştırdığını söyledi.

ATAK-S tavuğundan yumurta veriminin de alınmaya başladığını anlatan Kamanlı, "ATAK-S çiftlik şartlarında, kapalı ortamda yılda 314 yumurta veriyor. Yabancı tavuklardan yumurta oranında çok fazla farkımız yok " dedi.

Türkiye'nin ilk yerli tavuğu ATAK-S

Kamanlı, ATAK-S'in Türkiye'nin ilk ve tek yerli yumurtacı tavuğu olduğunu belirtti.

Üreticilerin kahverengi ve siyahımsı bir renge sahip ATAK-S'i tanımaya başladığını ifade eden Kamanlı, "Amacımız bu tavukların ebeveynleri üzerinde yapılan çalışmalarla biraz daha genetik ilerleme sağlayarak verimlerinin artırılması" diye konuştu.

Kamanlı, Türkiye'nin ilk yerli yumurtacı hibrit tavuğunu talep edildiği takdirde üreticilere vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi. (TARIM TV)
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.09.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Yerli tavuk üretimi, dışa bağımlılığı azaltacak
Link: Yerli tavuk üretimi dışa bağımlılığı azaltacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız