Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 09 Aralık 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Süt sığırcılığı
 Sığır Besiciliği
 Koyunculuk, Keçicilik
 Etlik Piliç Üretimi
 Yumurta Üretimi
 Hindi,Devekuşu ve Diğer Kanatlılar
 Arıcılık
 Diğer
 


Balda verim düştü

Türkiye’nin yüzde 40 oranında bal ihtiyacını karşılayan Adana’nın Kozan ilçesindeki bal üretimi, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 oranında düştü.

Kozan Binboğa Bal Kooperatif Başkanı Emrah Zararsız, bu yıl elverişsiz hava koşulları nedeniyle bal üretiminde düşüş yaşandığını söyledi. Adana ve Kozan bölgesinde gezginci arıcılığın yaygın olduğu, kooperatiflerine üye 1400 üyenin bulunduğu, bu yıl havaların soğuk gitmesi nedeniyle bal üretiminde de büyük oranda düşüş yaşandığını hatırlatan Binboğa Bal Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Zararsız, “Adana bölgemizde bal üretimi sezondan sezona değişiyor. Türkiye’de bal üretiminin yaklaşık yüzde kırklık bölümünü Kozan olarak karşılıyoruz. Türkiye’nin tüm bölgelerinden örneğin Kayseri ve Elazığ’dan keven balı, Muş’tan çiçek ve yayla balı, Muğla’dan çam balı ve Adana bölgemizde narenciye balı üretimimiz oluyor. Geçtiğimiz yıla oranla bal üretiminde yüzde yirmilerde bir düşüş var. O da hava şartlarından kaynaklanıyor. Havaların soğuk gitmesi nedeniyle bu yıl üretim geçen yıla oranla yüzde yirmi oranda düştü” dedi.
 
“ARICILARIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU PİYASADAKİ SAHTE BALDIR”
 
Arıcıların en büyük sorunlarından birinin de piyasada bulunan sahte ballar olduğunu söyleyen ve tüketicilere bu konuda bir takım tavsiyelerde bulunan Zararsız, “Kooperatif olarak laboratuvarımızda onay görmeyen hiçbir balı kesinlikle tüketicilerimize sunmuyoruz. Ancak piyasada sahte bal çok bulunduğundan dolayı arıcılarımız bundan şikayetçiler. Kooperatiflerin üretmiş olduğu bal her zaman birinci sınıf ve kaliteli baldır. Eğer balın içerisinde glikoz ve şeker olduğu müddetçe biz o balı kavanozumuza doldurmuyoruz. Bunun yanı sıra kooperatiflerimize üreticilerimizden gelen balda antibiyotik, diastaz ve hmf varsa o balı tüketicilerimize sunmuyoruz. Tüketicilere örnek olarak kooperatif ürünü tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Yine tüketicilerimiz ballarını tüketirken kooperatif ürünleri üzerinde TSE, ISO9001 ve helal gıda belgesi olmalı ve de sahte olmayan balları tüketmelerini öneriyoruz. Tüketicilerimiz kooperatif ürünü tüketmeye dikkat eder ise sağlıklı bir şekilde bal tüketmiş olurlar. Ancak reklamlarda sunulan balları övüyorlar. Fakat tüketicilerimize sağlıklı ve kaliteli bal tükettirmiyorlar. Eğer tüketicilerimiz kooperatif ürünü bal tüketirler ise daha verimli ve sağlıklı bal tüketmiş olurlar” diye konuştu.
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
18.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: adana, bal üretimi, verim, bal, balda verim
Link: Balda verim düştü
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız