Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Hayvancılık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Süt sığırcılığı
 Sığır Besiciliği
 Koyunculuk, Keçicilik
 Etlik Piliç Üretimi
 Yumurta Üretimi
 Hindi,Devekuşu ve Diğer Kanatlılar
 Arıcılık
 Diğer
 


Ferdan Çiftçi: Çiftçinin üç kuruşuna da göz diktiler

Türkiye'de yeterli süt üretilmesine rağmen ithalat yapılacak olması üreticileri çileden çıkardı. Ziraat Mühendisleri Odası, "Çiftçinin üç kuruşuna da göz diktiler" açıklaması yaptı.

Türkiye’nin çiğ süt ithalatı yapacağı açıklamaları ziraat mühendislerini kızdırdı. TÜİK verilerine göre ülkemizin süt üretiminin 18.5 milyon ton olduğunu bunun 8 milyon tonunun sanayiye gittiğini belirten Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, ithalatın küçük üreticiyi bitireceğini ifade etti.

3 kuruşa göz diktiler

İç piyasada üretimi yapılan bir ürünün ithalatının mantık dışı olduğunu vurgulayan Çiftçi, şunları söyledi: “Şu an süt fiyatları 110-130 kuruş arasında seyrediyor. Bir buçuk yıl önce 70 kuruşa kadar düşmüştü. Çiftçinin cebine girecek 3 kuruşa göz dikiliyor. Tarım Bakanlığı artık ithalat sopasını kaldırmalı” dedi.

Meslek konseyine tepki

Am­ba­laj­lı Süt ve Süt Ürün­le­ri Der­ne­ği ve Ulu­sal Süt Kon­se­yi Baş­ka­nı Ha­run Çal­lı­’nın açık­la­ma­la­rı­na gö­re it­ha­la­tın 15 Eki­m’­e ka­dar baş­la­ya­ca­ğı­nı di­le ge­ti­ren Çift­çi, “Süt pi­ya­sa­sı za­ten çok iniş ya­şı­yor. Sa­tı­lan ürün­le yem bi­le zor alı­nı­yor. ‘DİR kap­sa­mın­da it­ha­lat ola­cak, Rus­ya­’ya pey­nir sa­ta­ca­ğı­z’ di­yor­lar. Da­ha ön­ce­ki yıl­lar­da da ‘çok faz­la süt var o ne­den­le fi­yat­lar dü­şü­yo­r’ di­yor­lar­dı. Ma­dem bu ka­dar süt var ni­ye it­ha­lat ya­pı­yo­ruz” di­ye ko­nuş­tu.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: İZMİR, tüik, süt, İthalat, SEZEN ÜNÜVAR
Link: Çiftçinin üç kuruşuna da göz diktiler
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız