Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Şubat 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  Ticaret, Pazarlama »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Fransa'ya 100 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, su ürünlerindeki 1.5 milyar dolarlık ihracat hedefine Fransa'nın 100 milyon dolarlık katkı sağlamasını hedefliyor.

İZMİR - Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, "2023 yılı ihracat hedefimize Fransa'nın 100 milyon dolarlık katkı sağlamasını hedefliyoruz" dedi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen SIAL Gıda Fuarı'nda Türk su ürünlerinin tanıtımının yapıldığı, Fransızların Türk aşçı İbrahim Önen'in özel soslarla hazırladığı 4 bin kişilik balıktan yemek için sıraya girdiği belirtildi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, rekabetçi bir pazar olan Fransa'ya ve Avrupa ülkelerine ihracatta Türk su ürünleri sektörünün konumunu güçlendirmek istediklerini belirtti.

İhracat yüzde 23'lük artışla 500 milyon doları geçti

Türkiye'nin yılın ilk 9 aylık döneminde su ürünleri ihracatının yüzde 23'lük artışla 500 milyon doları geçtiğini bildiren İşliel, şunları kaydetti:

Su ürünleri ihracatında hedef 1.5 milyar dolar

"Su ürünleri sektörümüz 2023 yılı ihracat hedefi olan 1,5 milyar dolara emin adımlarla ilerliyor. 2014 yılının 9 aylık döneminde Fransa'ya su ürünleri ihracatımız 18 milyon dolardan 14 milyon dolara geriledi. Fransa, su ürünleri üretimi olmakla birlikte ithalatçı bir ülke. Bu pazara yoğunlaştığımız takdirde kayıplarımızı kapatabileceğimizi düşünüyoruz."

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan da Fransa'ya balığın yanında kurbağa bacağı ve salyangoz ihracatı yapıldığını, Fransa'da kişi başı balık tüketiminin 23 kilogram seviyesinde olduğunu belirtti.

Fransa'da tanıtımlara devam edilecek


Yaşam kalitesi yüksek olan Fransızların şaraplarını Türk balıkları ile yemeleri için su ürünleri sektörü olarak Fransa'da tanıtımlarına devam edeceklerini kaydeden Kızıltan, "Bu sayede Fransa'daki konumumuzu güçlendireceğiz. 2023 yılı ihracat hedefimize Fransa'nın 100 milyon dolarlık katkı sağlamasını hedefliyoruz" dedi.

SIAL Gıda Fuarı'na 2014 yılında 6300 firma katılırken, katılımcı firmaların yüzde 85'i yabancı katılımcılardan oluştu. Bu yıl 26. Kez düzenlenen ve çeşitli ülkelerden 105 firmanın katıldığı SIAL Gıda Fuarı'nı 140 bin kişi ziyaret etti. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
22.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Fransa, su ürünleri, ihracat, hedef, Sinan Kızıltan
Link: Fransa'ya 100 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız