Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Ekim 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  Destek, teşvikler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Türkiye büyük balık peşinde

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, orkinos avında Türkiye’ye yönelik kotanın artırılmasını istedi.
 
İSTANBUL - Güney Afrika’da düzenlenen ‘Uluslararası Atlantik Tunalarını Koruma Komisyonu’ toplantısına katılan İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, orkinos avında Türkiye’ye yönelik kotanın artırılmasını istedi.

Avrupa’nın en büyük orkinos ihracatçısı ülkeleri arasına girmeyi başaran Türk su ürünleri sektörü, bu alandaki avlanma kotasının artırılmasını istiyor. “Uluslararası Atlantik Tunalarını Koruma Komisyonu” (ICCAT) toplantısında Türkiye’yi temsil eden İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, uluslararası alanda olası kota artışında Türkiye olarak haklarını almak için lobi faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Atlantik Okyanusu ve komşu denizlerdeki orkinos (tuna) balıklarını ve tuna çeşitlerini korumaktan sorumlu hükümetler arası balıkçılık kuruluşu “Uluslararası Atlantik Tunalarını Koruma Komisyonu” (ICCAT), Güney Afrika’da biraraya geldi. Toplantıda avlanma sahalarındaki balık stokları ve üye ülkelerin yıllar itibarıyla ortalama orkinos yakalama kotaları masaya yatırıldı.

Kota 530 ton

ICCAT tarafından belirlenen av kotaları, orkinos stoklarının korunması amacıyla son yıllarda giderek azaltılırken, bu kuruluşa 2003 yılında üye olan Türkiye’nin orkinos kotası da 3 bin 300 tondan 530 tona kadar gerilemişti. Bu kotanın artırılması için 2011 yılından beri yoğun bir lobi faaliyeti sürdüren Türkiye, Güney Afrika’daki toplantıda da karasularındaki orkinos avına dikkat çekti.

Toplantıyı değerlendiren İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, “ICCAT toplantıları süresince, AB tarafından getirilen kafes kapaklarının daraltılması önerisine, büyük balıkların geçerken ölme ihtimali nedeniyle karşı çıktık. Biz, orkinos stoklarının korunması amacıyla ICCAT tarafından alınan tedbirlere büyük özen gösteriyor ve Akdeniz’de yakalanan orkinoslar çiftliklerde titizlikle ve uygun koşullarda büyütülerek tek alıcı olan Japonya’ya direkt olarak ihraç ediyoruz. Bizler olası bir kota artışında Türkiye olarak haksızlığa uğramamak için payımızı almak üzere lobi faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız, bu alandaki talepleri karşılayabilmek” diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Türkiye, büyük balık peşinde, Ahmet Tuncay Sagun, orkinos avı, balık, av, orkinos
Link: Türkiye büyük balık peşinde
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız