Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Haziran 2022 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  Kültür balıkçılığı, Deniz »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Balıkçılar av sezonuna keyifsiz başladı

Barınak ve tersane yetersizliği İzmirli balıkçıları zorluyor. Balıkçılar, turizm sezonunda tüm balıkçı barınaklarının yat ve teknelerle dolduğundan şikayetçi.

İZMİR - Denizde balık bol fakat balıkçılar, karada yaşadığı sorunlar sürdüğü için 1 Eylül’deki sezona keyifl i başlayamıyor. Karadeniz’in hamsisi gibi Ege’nin de sardalyası ile övünmesi gerektiğini anlatan İzmir Deniz Ürünleri Balık Avcıları ve Üreticileri Birliği Başkanı ve Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy, İzmir’de yaşayanların yeterince balık tüketmemesinden yakındı. Balıkçı teknelerini sezona hazırlayacak tersane ve tekneleri bağlayacak barınak yetersizliğine işaret eden Aksoy, bu yıl tüketimi artırmaya yönelik kampanyaya ağırlık vereceklerini açıkladı.

1 Eylül’de başlayacak av sezonu için hazırlıkların sürdüğünü aktaran Aksoy, “Tekneler hazırlanıyor. Ancak teknelerin bakımlarında sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü, 2009’da çıkan uygulamayla işletme izin belgesi olmayan tersanelere 10 Ağustos’a kadar süre verilmişti. Süre bitti. İzmir’de sadece Çakalburnu Tersanesi var. Orası da 1. derece SİT alanında olduğu için kapanma tehlikesi yaşıyor. Başka bakım yapacak tersane, çekek yeri yok. Bununla ilgili çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda yerel yönetim ve merkezi yönetimden çözüm bekliyoruz” diye konuştu. Balıkçı teknelerinin Ege’de demirleyecek barınak bulamadığına dikkat çeken Aksoy, turizm sezonunda tüm balıkçı barınaklarının yat ve teknelerle dolduğunu, zabıtaların bile balıkçı teknelerini demirlediği yerden kaldırabildiğini vurguladı.

‘İlkokullarda balık-ekmek dağıtıp tüketimi artıracağız’


Mehmet Aksoy, Ege’nin balıkçıların en çok sıkıntı yaşadığı bölge olduğunu, bunun denizde ve karada yaşanan sorunlardan kaynaklandığını belirterek, şunları söyledi: “Biz Ege’de balıkçıyı da balığı da tanıtamadık. Ege’nin meşhur sardalyası, Omega 3 deposu ama kimse tüketmiyor. Bu balığın özellikle çocuklara yedirilmesi gerekiyor. Bunun için yerel yöneticilerle birlikte tanıtım yapacağız. Okullarda balık ekmek yedireceğiz. Birlik adına balık ekmek satış yerleri kurarak, halka ucuz balık yedirmek istiyoruz

Tüketilmediği için tutulan balık çok da olsa balıkçı masrafl arını çıkaramıyor. Çok balık tutmak çözüm değil. Piyasanın ihtiyacı kadar tutmak gerekiyor. Bunun için de günlük belli bir miktarda kota getirilmesi lazım. Bunun denetimini de bakanlık yapamaz. Biz, İzmir Deniz Ürünleri Balık Avcıları ve Üreticileri Birliği ve Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği olarak kontrolü ele alacağız. Piyasa dengesini sağlamamız gerekiyor. Bundan sonra denizin balığını tutup, karada yem, un fabrikalarına vermenin bir anlamı yok.”

Gözlemlere göre av sezonu öncesi denizlerdeki balık miktarının iyi gözüktüğünü aktaran Aksoy, Karadeniz’de palamut sürülerinin arttığını, Ege’de de sardalyanın çok olduğunu, ancak kota nedeniyle yeterince avlanmadığı için çoğalan orkinos sürülerinin sardalyayı azaltmasından kaygı duyduklarını dile getirdi.

‘Modern balık hali ve işleme tesisi istiyoruz’

İzmir Deniz Ürünleri Balık Avcıları ve Üreticileri Birliği ve Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği olarak kendi işletecekleri bir çekek yeri yapmak için yer aradıklarını aktaran Aksoy, “Balık Hali’nde yer açıp kontrolü elimize alacağız. Güzelbahçe’de yapımı süren balıkçı barınağında böyle bir projemiz var. Burada 10 dönüm kapalı alan oluşturma imkanına sahibiz. Avrupa’daki benzerleri gibi son derece modern bir balık hali kurmak istiyoruz” dedi. Balığı, bol olduğu dönemde, işleyip ambalajlayarak soğuk zincirde stoklama imkanı sağlayacak tesis de yapmak istediklerini ifade eden Aksoy, bu sayede ürünün azaldığı ve fiyatının arttığı av yasağı döneminde piyasaya sunma imkanına sahip olacaklarına dikkat çekti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
28.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler:  Balıkçı, sezon, Mehmet Aksoy, av sezonu
Link: Balıkçılar av sezonuna keyifsiz başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız