Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Temmuz 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  Kültür balıkçılığı, Tatlı Su »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer

Canlı Müzik Eşliğinde Alabalık Sağımı

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde Kazdağları'ndaki Evciler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne ait alabalık tesisindeki damızlık alabalıkların sağımı, narkoz ile bayıltma yerine balıkların canlı çalınan Türk sanat müziği eserleri eşliğinde sakinleştirilmesiyle yapılıyor.


Damızlık alabalıklara narkoz vermek istemeyen tesis görevlileri, sağım gününde tesise darbuka, klarnet ve kemandan oluşan saz heyetini çağırıyor. Çalınan Türk sanat müziği eserleri eşliğinde, ağırlıkları 5 ile 10 kilo arasında değişen alabalıklar sakinleştiriliyor. Tesis görevlileri, balıkları kepçeyle yakaladıktan sonra havuzun içindeki bir leğene alarak elle masaja başlıyor. Canlı müzik eşliğinde gerçekleşen sağım ile erkek alabalıklardan sperm elde edilirken, dişi alabalıklardan ise yumurta sağımı yapılıyor.

Evciler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne ait alabalık tesisinde işçi olarak çalışan Bayram Tosun, daha iki yıl öncesine kadar alabalıkların sağımını narkoz ile bayıltarak yaptıklarını söyledi. İlk olarak geçen yıl canlı müzik eşliğinde deneme yaptıklarını ve başarılı sonuç aldıklarını belirten Tosun, "Bu yıl yeniden canlı müzik eşliğinde sağım yaptık. Balıklar müziği duyunca sakinleşiyor. Zarar vermeden yakalayıp sağımı gerçekleştirebiliyoruz. Saz heyeti sağım süresince 10 saat sanat müziği eseri çalıyor. Bir günde bu işlemi tamamlıyoruz" dedi.

Bu yıl yapılan sağım sonucu elde edilen yumurtaların dölleneceği ve bu uygulama ile 500 bin yavru alabalık üretileceği belirtildi.

'MÜZİĞİN SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİ VAR'

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sebahattin Ergün, bazı balık türleri üzerinde yapılan araştırmalarda, klasik ve country müziğin sakinleştirici etkisinin görüldüğünü söyledi. Müziğin, insanların yanı sıra birçok hayvan türü üzerinde de olumlu etkiler yaptığını belirten Doç. Dr. Ergün, "İnsanlara bazı rahatsızlıklarının tedavilerinde çeşitli müzikleri dinlemeleri öneriliyor. Yine özellikle ineklerin sağımı sırasında çalınan müziğin hayvanı sakinleştirdiği biliniyor. Sazan ve Japon balığı üzerinde de müziğin sakinleştirici özelliği yarattığı konusunda bilimsel çalışmalar var. Müzik, sağım sırasında alabalıkları da sakinleştirebilir" diye konuştu. - Çanakkale / Bayramiç
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
22.12.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Canlı Müzik Eşliğinde Alabalık Sağımı
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız