Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ekim 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Denizlerde Av Yasağı Başladı

ANTALYA (İHA) - Denizlerde av yasağı bugün başladı. 1 Ocak ile 15 Nisan tarihleri arasında yapılan 604 denetimde 15 usulsüz avcılık için ceza kesildiği bildirildi. Bir önceki av sezonuna göre kıyaslama yapıldığında hamsi avcılığında artış, istavrit ve çaça avcılığında sabit bir seyir, palamut avcılığında bir miktar düşüş olduğu tespit edildi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüm denizlerde; 15 Nisan 2014 tarihi itibariyle trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağı başlayacağını açıkladı. 15 Nisan'dan itibaren, isteyen trol ve gırgır gemilerinin karasuların bitişiğindeki uluslararası sularda İl Müdürlüklerinden alınan izin belgesi ile “3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği” ile getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla su ürünleri avcılığı yapabileceği aktarıldı.

HAMSİ AVCILIĞI ARTTI PALAMUT AVCILIĞI DÜŞTÜ
 
Bakanlık'tan yapılan açıklamada ayrıca; “Balıkların av verimlerinde, yıllara göre dalgalanma görülebilmektedir. Avlanılan türler açısından, bir önceki av sezonu ile karşılaştırma yapıldığında; hamsi avcılığında artış, istavrit ve çaça avcılığında sabit bir seyir, palamut avcılığında bir miktar düşüş olduğu gözlenmiştir” denildi.

DENETİMLER SONUCU 15 CEZA
 
Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü su ürünleri denetim ekiplerinden alınan bilgiye göre, su ürünlerinde sürdürülebilir avcılığın sağlanması amacıyla, denizler, iç sular, balıkçı gemileri, karaya çıkış noktalarında, yol güzergahlarında, balık halleri ve perakende satış yerlerinde 1 Ocak ile 15 Nisan 2014 tarihleri arasında 604 denetim gerçekleştirildiği vurgulandı. Yapılan denetimlerde, 9 amatör avcılıktan 6 tane boy ve zaman yasağından olmak üzere toplam 15 usulsüz avcılık tespit edildiği ve 8 bin 280 TL ceza kesildiği belirtildi.
 
 
 

Ekleme Tarihi
16.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: su ürünleri, av yasağı, balıkçılık
Link: Denizlerde Av Yasağı Başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız