Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Ekim 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Lüfer balığı sezonu erken açtı

Eti lezzetli, besin değeri yüksek olduğu için en fazla rağbet gören balıklar arasında yer alan lüfer, bu sene Çanakkale Boğazı'nda sezonu erken açıldığı için olta balıkçıları tarafından teknelerle avlanıyor. Lüferin tanesi 7 ila 10 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Mevsiminin en lezzetli ve besin değeri yüksek balıkları arasında gösterilen "denizlerin prensi" lüfer, balıkçı oltalarına takılmaya başladı. Çanakkale Boğazı'na her gün sabah ve akşamları açılan olta balıkçıları, adeta lüferin izini sürüyor. Avladıkları ürünleri Yat Limanı civarında karaya çıkaran balıkçılar, canlı olarak küçük kaplara koydukları lüferin tanesini 7 ila 10 lira arasında satıyor. Balıkçılardan Hakan Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezonun ilk lüferlerini avlamaya başladıklarını söyledi. Günde 8-10 lüfer avladığını belirten Yüksel, "Artık bizim için sezon başlamış sayılır" dedi.

FİYATLARI NORMAL TUTUYORUZ
 
Normalde lüfer akının, Karadeniz'den Çanakkale Boğazı'na ağustos sonu ile eylülün ilk günlerinde başladığını dile getiren Yüksel, kasım ayında ise bu durumun tersine döndüğünü anlattı. Lüferin fiyatının uygun olduğunu bildiren Yüksel, "Vatandaşlar tüketebilsin diye fiyatları normal tutuyoruz. Bu yıl balığın bol olacağından ümitliyiz. Gırgırla avlananlar yasaklara uyarsa balık bol olacaktır, bundan eminim" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜNLERDE BALIK TAZE OLUR
 
Mustafa Karagöz ise Çanakkaleli balıkçıların, pullu karagöz, çupra gibi deniz ürünlerinden vazgeçip lüfer ve çinakopa yöneldiğini aktardı. Lüferin, gündüz yakalanabilen bir balık olduğu bilgisini veren Karagöz, şöyle konuştu: "Balık, 'sabah ve akşam suyu' dediğimiz zamanlarda daha çok çıkıyor. Arkadaşlarımız tekne başına 20-25 balık getirmeye başladı. Önce kofana dediğimiz iri lüferin sulara girmesi lazımdı ancak bu yıl lüferin daha küçüğü olan sarıkanat ve çinakop girdi. Vatandaşlardan talep, lüfer tezgahlara henüz getirilmeye başladığı için yoğun. Bugünlerde balık lezzetli olur. Çünkü bunu önce balıkçılarımız kendi teknelerinde deniyor, tadıyor. Onlardan da lezzetli olduğu bilgisini aldık." Hüseyin Cahit Büyük de bu sene lüfer sezonuna erken girildiğini vurguladı. İstanbul'da lüfer döneminin başlamadığını öğrendiğini söyleyen Büyük, "Bu balıklar büyük ihtimalle yerli balık. Onun için biraz ucuz ancak bir ay sonra fiyatı artacaktır. İsteğimiz, halkımızın ucuz fiyatlara balık yemesi" ifadesini kullandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: lüfer, balık
Link: Lüfer balığı sezonu erken açtı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız