Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Temmuz 2022 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Karidese dış talep arttı

Marmara Adası açıklarından yakalanan ve geçen yıl irisi 16 liraya varan fiyatlardan satılan karidesin kilogramı, İspanya ve Yunanistan'dan gelen taleplerin artmasıyla 25 liraya kadar yükseldi.

Marmara Adası açıklarından yakalanan ve geçen yıl irisi 16 liraya varan fiyatlardan satılan karidesin kilogramı, İspanya ve Yunanistan'dan gelen taleplerin artmasıyla 25 liraya kadar çıktı.

Marmara Adası Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Özkaya, ada açıklarında Türkiye'nin hatta Avrupa'nın en kaliteli karideslerinin çıkarıldığını söyledi.

Adadan karides avına açılan, bu deniz ürünlerini yakalamaya uygun tasarlanmış 30 tekne bulunduğunu vurgulayan Özkaya, bu yıl havaların iyi gitmesinin hem avantaj hem de dezavantaj oluşturduğunu anlattı.

Geçen sezon soğuklar nedeniyle sadece 60 gün denize açılabildiklerini, bu yıl ise 90 gün karides yakaladıklarını belirten Özkaya, denizin soğumaması nedeniyle karidese daha az ulaşmalarının ise dezavantaj oluşturduğunu kaydetti.

Mazot fiyatlarının yükselmesinin kendilerini zor durumda bırakırken, yurt dışı kaynaklı taleplerin artmasının sevindirdiğini söyleyen Özkaya, "Balık verdiğimiz bir firma yeni yatırım yaptı. Adeta karidesi canlı piyasaya sürüyor. Denizden çıkan karides anında işlenip paketlenip gönderiliyor. İspanya ve Yunanistan'ın ekonomilerindeki toparlanma bize yaradı. En büyük pazarımız İspanya ve Yunanistan. Bu ülkelerde ekonomi iyi olunca balıkçılarımız kazanıyor” diye konuştu.

Özkaya, çıkardıkları karideslerin incesinin yurt içi piyasaya, irisinin ise ana pazarları olan Yunanistan ve İspanya'ya verildiğini belirterek, bu iki ülkenin ekonomisinin daha da iyileşmesi durumunda kilogram fiyatlarının tekrar 50 lirayı göreceğine inandığını sözlerine ekledi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
25.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: karides, dış talep, ihracat, su ürünleri
Link: Karidese dış talep arttı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız