Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Haziran 2022 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 


Rusya'ya ihracat yüzde 74 oranında arttı

Rusya'ya su ürünleri ihracatı, bu yılın ilk 8 ayında geçen yıla göre yüzde 74 oranında artarak 7 bin 300 tona yükseldi.

İZMİR - Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 15-18 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenen World Food Moscow Gıda Fuarı'na bu yıl da katılım sağlandığını bildirdi. Rusya ve çevre ülkelerden çok sayıda ziyaretçinin gezdiği fuarda, STG standına yoğun ilginin gösterildiği kaydedildi. Fuar süresince STG standında aşçı İbrahim Önen'in sunumlarıyla 250 kilogram levrek ve çipura pişirilerek davetlilere ikram edildiği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Rusya'nın Türkiye için önemli bir pazar olduğunu, bu ülkenin ABD ve AB ülkelerinden gıda ithalatına koyduğu kısıtlamalarla öneminin daha da arttığını kaydetti.

Sektör ihracatı geçen yıla göre önemli ölçüde arttı

Rusya'da levrek, çipura ve alabalığın bilinen ve çok sevilen balıklar olduğunu ifade eden İşliel, fuar sırasında yaklaşık 5 bin kişiye balık ikram edildiğini dile getirdi. İşliel, "Rusya Federasyonu son yaşanan gelişmeler ışığında gıda gereksinimlerini karşılamak için yeni tedarikçi arayışında. Bu durum, coğrafi konumumuz bakımından ülkemiz için önemli fırsatları beraberinde getiriyor. Rusya, Türk ihracatçılarının da yoğun ilgi gösterdiği bir ülke durumundadır. Su ürünleri sektörü bakımından da ihracatımız 2013 yılına göre önemli ölçüde artmıştır. Artık Rusya'nın önde gelen süpermarket zincirlerinde ve restoranların menülerinde Türk balıklarını görmek mümkün" bilgisini verdi.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise, fuar boyunca Türk su ürünleri sektörünün başarıyla tanıtıldığını, STG standında toplanan alım taleplerinin firmalar tarafından iyi değerlendirilmesi halinde önümüzdeki dönemde Rusya'ya ihracatın önemli ölçüde artacağına inandığını belirtti.

İhracat ilk 8 aylık dönemde yüzde 74 oranında artış gösterdi


Bu gibi fuarların ve tanıtımların 2023 ihracat hedefimize ulaşma inancını güçlendirdiğine dikkati çeken Kızıltan, "Rusya Federasyonu'na olan su ürünleri ihracatımız artarak devam ediyor. 2013 yılının 8 aylık döneminde 4 bin 200 ton olan su ürünleri ihracatımız, 2014 yılının aynı döneminde yüzde 74 oranında artarak 7 bin 300 tona yükseldi. Aynı dönemde ihracatımızın değer olarak yüzde 100'e yakın artarak 19.5 milyon dolardan 39 milyon dolara yükseldi" ifadelerine yer verdi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Rusya, su ürünleri, balık, Sinan Kızıltan, Melih İşliel, ihracat
Link: Rusya'ya ihracat yüzde 74 oranında arttı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız