Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Haziran 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Su Ürünleri »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Tür, Irk
 Aşı, İlaç
 Mekanizasyon
 Kültür balıkçılığı, Deniz
 Kültür balıkçılığı, Tatlı Su
 Avlanma, Av teknolojisi
 Su ürünleri
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer

 
 
6 liraya balık sofranızı kurun
 
Havaların soğumasıyla fiyatı ucuzlayan balık, hem tezgah sahibini hem de müşterisini sevindiriyor. En ucuz balığın 2,5 TL ile sardalya olduğu Mersin Balık Pazarı'ndan, salata malzemeleri de dahil 6 TL'ye 4 kişiyi doyurabilecek balık sofrası kurmak mümkün.
 
MERSİN - Havaların soğumasıyla fiyatı ucuzlayan balık, yoğun talep nedeniyle tezgah sahibini sevindirirken, salata malzemeleri de dahil sadece 6 TL'ye 4 kişiyi doyurabilecek bir sofra kurma imkanı nedeniyle tüketiciyi de memnun ediyor.
 
1 Eylül itibariyle ''Vira Bismillah'' diyen Mersinli balıkçılar, pazarda balık fiyatlarının düşmesiyle birlikte yaşanan hareketlilikten oldukça memnun.        
 
Tezgahların çeşit çeşit balıkla dolu olduğu pazardaki satıcılar, havaların soğumasıyla fiyatların daha da düştüğünü belirterek, hamsinin 5, palamutun 6, sardalyanın 2.5, kefalin 5, barbunyanın 5-15, istavritin 7, gümüşün 7-10, levreğin ise 12 TL'den müşterilerinin beğenisine sunulduğunu kaydettiler.        
 
Daha fazla lezzet ve uygun fiyat şartları nedeniyle her zaman mevsim balığının tüketilmesini öneren balıkçılar, bu mevsimde de Akdeniz'den ağırlıklı olarak sardalya, gümüş ve levreğin çıktığını vurgulayarak, tüketicilere ''Ay sonuna kadar, bu 3 türü daha fazla tercih edin'' tavsiyesinde bulunuyor.
        
6 LİRAYA ZENGİN BİR SOFRA
 
Fiyatlarının düşmesiyle birlikte pazarda hareketlilik yaşandığını ifade eden balıkçılar, tüketicilere 4 kişilik bir ailenin balık sofrası kurabilmesi için en uygun listeyi de hazırlayabiliyor.    
 
Balıkçılar, 4 kişilik bir ailenin 3 lira 75 kuruş vererek alacağı 1.5 kilogram balıkla rahatlıkla doyabileceğini söylüyor. Balığı yalnız yemek istemeyenler ise yarım kilogram domates, 2 baş soğan ve 2 bağ rokayla hazırlayacakları zengin sofrayı 1 ekmekle birlikte 6 liraya mal edebiliyor.        
 
Et fiyatlarının yüksek olduğu şu günlerde, balık sofrasının çok düşük fiyatlarla donatılabileceğini ifade eden pazar esnafı, tüketicilerin balığın sağlığa olumlu etkilerini de göz önünde bulundurarak, fiyatların uygun olduğu bu dönemde daha fazla balık tüketmelerini istiyor.        
Mersin Balık Pazarında faaliyet gösteren Ömer Faruk Bolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 600 balıkçının bulunduğu kentte, yeni sezonun hem bereket hem de satışlar açısından iyi geçtiğini söyledi.        
 
Esnafı heyecanlandıran yeni sezonda fiyatların taban yapması nedeniyle tüketimin artmasını beklediklerini ifade eden Bolat, ''Bereketli bir dönem geçiriyoruz. Fiyatlarda büyük indirim yaptık, 6 liraya 4 kişilik bir aile doyabiliyor. Vatandaşları doya doya balık yemeye davet ediyoruz'' diye konuştu.
        
''BALIK TÜKETMENİN TAM ZAMANI''        
 
Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bedii Cicik ise, balığın omega-3 değerinin yüksek, doymamış yağ oranının düşük olması nedeniyle başta kalp ve damar tıkanıklarının giderilmesindeki etkisi olmak üzere, sağlık açısından çok önemli yararlarının bulunduğunu söyledi.
 
Yapılan araştırmalara göre anne karnındaki bebeğin ve küçük çocukların beyin gelişimine bile olumlu etkisi olan balığın tüketimin Türkiye'de henüz istenilen seviyede olmadığını ifade eden Cicik, başta hamile kadınlar ve çocuklar olmak üzere herkesin haftada en az 2 öğün balık tüketmesi gerektiğini vurguladı.        
 
Fiyatların oldukça uygun olmasının ise tüketiciler için bir fırsat olduğunu vurgulayan Cicik, ''Bu fırsatı iyi değerlendirin ve bol bol balık tüketin. Balık tüketmenin tam zamanı'' diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
13.10.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız