Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ocak 2021 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  Diğer  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer
 


Mucize bitki "safran" çiçek açtı

Boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safran çiçek açtı.


KARABÜK - Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safran çiçek açtı.

Ağustos ayında dikilmeye başlanan, ekim-kasım aylarında mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran bitkisi, Safranbolu ilçesinde 39 çiftçi tarafından 40 dönüm alanda yıllık 20 kilogram üretiliyor.

Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen ve sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce açan çiçekleri toplanan safran, kilogramı 20 bin liradan yurt içi ve dışı pazarlara gönderiliyor.

Üretim arttı

Yazı köyünde safran üretimi yapan Recep Kartal yaptığı açıklamada, yaklaşık bir dönümlük alanda safran üretimi yapabildiğini, bu yıl üretimin önceki yıllara göre attığını söyledi.

Ağustos ayının ikinci yarısında soğanı dikilen safranın şimdi toplanma zamanının geldiğini anlatan Kartal, "Kasım ayında sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce toplamaya başlayacağız. Üretimi zor. Hassas olduğu için insan gücü gerekiyor. Binlerce çiçekten sadece yarım kilogram safran çıkıyor. Pazar sıkıntısı yok. Yurt içinden ve dışından sipariş alıyoruz" diye konuştu.
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.10.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Mucize bitki, safran, çiçek açtı
Link: Mucize bitki 'safran' çiçek açtı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız