Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Ocak 2021 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  Diğer  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer
 


Kayın Mantarında Erken Dönem

KASTAMONU (İHA) - Kastamonu Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÜMMER) danışmanlığında yürütülen kayın mantarı yetiştirme faaliyetleri, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle kış aylarında da devam ediyor.

Kış aylarında yaşanan yüksek sıcaklıklar nedeniyle Türkiye’nin değişik illerinde birçok ağaçta çiçeklerin açması, çiğdem gibi bahar çiçeklerinin erken çıkmasından sonra Kastamonu’da da ağaç kütüklerinde kayın mantarları görülmeye başlandı. Normalde iklim istekleri gereği en erken Nisan-Mayıs aylarında elde edilmesi gereken kayın mantarı Musallar köyündeki üreticiler tarafından Şubat ayında üretildi. KÜMMER Müdürü Doç. Dr. Sabri Ünal, üretim alanında yaptığı gözlemlerden sonra şartların uygun olması durumunda kış aylarında da üretimi kolay, maliyeti düşük bir tür olan kayın mantarının üretiminin yapılabileceğini belirtti. Musallar köyündeki üreticilerden Hasan Karaosmanoğlu ise, ürünlerden almış olduğu verimden dolayı ikinci serayı yapacağını ve üretim miktarını artırmayı hedeflediğini söyledi.

Kastamonu-Musallar Köyü’nde verilen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde görevli elemanların da katıldığı yemekte, üretilen kayın mantarlarından yapılan mantarlı ekmek ikramı ile mantar keyfi devam etti.
 
 
 

Ekleme Tarihi
27.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Kayın Mantarında, Erken Dönem, mantar
Link: Kayın Mantarında Erken Dönem
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız