Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ocak 2021 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  Diğer  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer
 


OKÜ’de uygulamalı mantar yetiştiriciliği kursu başladı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde (OKÜ) Uygulamalı Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursu açıldı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (OKÜSEM) tarafından düzenlenen kursun ilk dersi Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Büyükalaca tarafından verildi.

Kurs süresince üretim teknikleri, toprak, mantarhane hazırlığı, kültürel bakım, bitki zararlıları, mücadele yöntemleri ve mantar yetiştiriciliği konularında bilgi verileceğini aktaran Prof. Dr. Büyükalaca, 4.sü düzenlenen kursa 30 kişinin katıldığını söyledi. Eğitimlerin bir ay süreceğini aktaran Büyükalaca, arazisi olmayan küçük alanlarda aile işletmeciliği şeklinde kursiyerlerin iş imkanı yakalayacaklarına dikkat çekti.

Büyükalaca, “Kurs sonunda verilecek sertifika sayesinde, Kadirli Kaymakamlığı’nın mantar yetiştiricileri için hazırladığı destekleme programından yararlanabilecek. Katılımcılara kültür mantarı üretim teknikleri, toprak, mantarhane hazırlığı, kültürel bakım, bitki zararlıları, mücadele yöntemleri ve mantar yetiştiriciliği konularında bilgi veriliyor. Kursiyerlerimiz, kültür mantarını ekip, hasadını yapabilinceye kadar burada hem teorik hem de uygulamalı olarak eğitim görüyorlar. Yani yetiştiriciliğin bir ön çalışmasını yapmış oluyorlar. Bugüne kadar 100 kadar kursiyerimiz oldu. Bunlar içinden mantarhane kuranlar var.” diye konuştu.

Kursiyerleri gruplar halinde OKÜSEM mantarhanesini de gezdiren Prof. Dr. Saadet Büyükalaca, burada kursiyerlere uygulamalı olarak bilgi verdi. 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
28.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: OKܒde, uygulamalı mantar yetiştiriciliği, kursu başladı, mantar
Link: OKܒde uygulamalı mantar yetiştiriciliği kursu başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız