Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ocak 2021 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  Diğer  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer
 


Aydın’da Palmiye Ölümleri Devam Ediyor

AYDIN (İHA) - Aydın’ın Didim ilçesinde palmiye ağaçlarının ölümüne neden olan Kırmızı Palmiye Böceğine karşı tuzaklama yöntemiyle mücadele devam ediyor.
 
Didim Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Efe, kışı palmiye ağaçların gövde kabukları altında dinlenerek geçiren kırmızı palmiye böceği baharın havaların sınması ile aktif hale geçtiğini ve özellikle Aydın’ın sahil bölgelerinde zarar vermeye başladığını belirtti.
 
İlçede kırmızı palmiye böceği zararlısı tarafından zarar görerek kuruyan palmiyelerin olduğunu belirten Efe, dünyada kırmızı palmiye böceği ile savaşma şeklinin tuzaklama yöntemi olduğunu söyledi.
 
Efe, feromon tuzakları Didim Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ait mühendislerince 15 ‘er günlük aralıklarla takip edilerek zararlı popülasyonu tespit edildiğini ve ilçe sınırlarının değişik yerlerinde bulunan bu tuzaklara giren böcek durumunun yanında erkek böceklerin yakalanması sağlanarak böceğin üreme durumunun düşürülmeye çalışıldığını kaydetti.
 
Zarara uğramış palmiyelerin ortamdan uzaklaştırılıp derin bir şekilde gömülmediği takdirde zararlı kaynağını teşkil edeceğini kaydeden Efe, bahçesinde palmiye ağacı kuruyan vatandaşların enkazı orta yerde bırakmaması gerektiğini ifade etti.
 
 
 

Ekleme Tarihi
08.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Aydın, palmiye ölümleri
Link: Aydın’da Palmiye Ölümleri Devam Ediyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız