Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Haziran 2022 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer

  Vahap MUNYAR 
 
 
 
 
Antalya, 2016 Botanik Expo’su bayrağını aldı İzmir bu kez 2020 yarışı için kolları sıvadı

DÜN sabah saat 08.30 Paris... Expo toplantısının gerçekleştiği OECD binasına gidiyoruz...
 
Otobüste CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, Antalya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve Expo’yu düzenleyen Breau International des Expositions (Uluslararası Sergiler Bürosu) Başkan Yardımcısı emekli büyükelçi Neci Nedimoğlu’yla birlikteyiz.
 
Necil Nedimoğlu, söze hiç unutamadığı 31 Mart 2008’den girdi:
 
 
 
İzmir, 2015 Expo’sunu Milano’ya kaptırınca 3 gün ağladım...
 
Sonra Antalya’nın Botanik Expo’su yolculuğunun öyküsünü anlatmaya başladı:
- İzmir’in Expo 2015 yarışını kaybetmesinden kısa bir süre sonra AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak ile turizmci Yusuf Örnek benimle görüşmeye geldi, “2020 Expo’suna Antalya’nın aday olması için çalışmalara başlıyoruz” dedi.
Badak ve Örnek’in bu konuda biraz da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den işaret aldıklarını düşünerek hareket ettiği izlenimi edindiğini aktardı:
 
- Sayın Cumhurbaşkanımızın o günlerdeki Antalya ziyaretindeki bazı mesajları, “Antalya 2020 Expo yarışına girmeli” gibi algılanmıştı sanırım.
- Ne dediniz?
- İtiraz ettim, böyle bir yarışa girmelerinin doğru olmayacağını söyledim.
- Neden?
- Öncelikle İzmir’in 2020 yarışına da gireceği çok belliydi. İkincisi Antalya’ya “Botanik Expo’su” daha çok yakışırdı. Ayrıca, bu yarışta şansı daha yüksek olabilirdi.
 
Necil Nedimoğlu’nun uyarı ve önerisi bugün süs bitkileri ve çiçek ihracatı 80 milyon doları bulan Antalya’da doğru algılandı. Antalya Sanayi ve Ticaret Odası, Süs Bitkileri ve Çiçek İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Odası, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve dönemin Antalya Valisi Alaaddin Yüksel tam bir birlik içinde “Botanik Expo’su” için yola koyuldu.
 
Necil Nedimoğlu’nu dinlerken, 2009 yılının son günlerinde Alaaddin Yüksel’den gelen telefonu anımsadım:
 
- Antalya, 2016 Botanik Expo’sunu aldı gibi ama yaygın medya bize ilgi göstermiyor...
 
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu’na Vali Yüksel’in verdiği bilgileri içeren yazımı anımsattım:
 
- O günlerden itibaren 2016 Botanik Expo’sunu kazandığımız netleşmeye başlamıştı aslında ama bayrağı resmen bugün devralmış oluyoruz.
 
OECD binasına girince önce Antalya ve İzmir’in stantlarının karşılıklı bulunduğu salona girdik. 2016 Botanik Expo’su için Antalya ipi göğüslemenin rahatlığı içindeyken, İzmir’in karşısında Sao Paulo (Brezilya), Yekaterinburg (Rusya) ve Dubai gibi güçlü adayların olduğu dikkatimizi çekti.
 
Sonra hep birlikte sunumların gerçekleştiği salona geçtik. 2012’de gerçekleşecek Expo’ların sunumlarının ardından sıra Antalya’ya geldi. “2016 Botanik Expo’su” bayrağını devralmak üzere kürsüye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Çetin Osman Budak, Osman Bağdatlıoğlu ve Ali Çandır çıktı.
Eker, salondakilere şu mesajı verdi:
 
- Antalya’yı 2016’da dünyanın en büyük çiçek bahçesine dönüştürmek üzere bütün ülkeleri bekliyoruz. Bizim ana temamız “Çiçek ve çocuk”... Geleceğimiz olan çocuklarımıza dünyanın en büyük çiçek bahçesini hediye edelim.
 
Antalya, Türkiye’ye iddalı bir uluslararası organizasyonu çekmenin coşkusunu yaşatırken, öğleden sonra da İzmir Milletvekili olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da İzmir’in 2020 Expo’su yarışına girmesine dönük sunumunu ortaya koydu...
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, önceki gün gündeme gelen baskın ve gözaltılar nedeniyle sunumu beklemeden dönmek zorunda kalmıştı. Belediyeye baskının bugünlere denk gelmesi moralleri bozmuştu ama İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Expo yarışında yeniden iddialarını gösterme çabasındaydı...
 
Antalya, 2016 Botanik Expo’su bayrağını Türkiye’ye taşıdı, İzmir’in 2020’ye dönük yarışında aldığı yol 2013’te belli olacak...
 
Umarım emekler boşa çıkmaz...
 
30 bin kişiye iş yaratacak4 milyar Euro getirisi olacak
 
GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Antalya 2016 Botanik Expo’su bayrağını devraldıktan sonra şu mesajı verdi:
 
- Şimdi artık resmen iş başladı. Öncelikle Antalya 2016 Expo’su için bir çerçeve kanun çıkaracağız. Bu yıl yetişmese de 2012’nin ilk aylarında çıkarırız. Antalya Botanik Expo’su 6 ay sürecek gibi görünse de kalıcı hale gelecek. Yapılacak alan Antalya’da bir başka cazibe noktası olacak.
 
- Kalıcı eserlerden örnek verebilir misiniz?
 
- Örneğin dünyanın en büyük tarım müzesini oluşturmayı düşünüyoruz. Böyle bir müze, 4 bin endemik bitkiye sahip Anadolu’ya, Antalya’ya yakışır.
 
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, şu hesabı ortaya koydu:
 
- Antalya Expo 2016, 30 bine yankın kişiye iş kapısı açacak. Ülkemize 4 milyar Euro getirisi olacak.
 
Antalya Milletvekili Sadık Badak, çok mütevazı harcamayla bayrağı devraldıklarının altını çizdi:
 
- Antalya’da bürokratı, milletvekili, işadamı, sivil toplum örgütü birlik oldu, 250 bin lira gibi bir harcamayla “Botanik Expo’su 2016” bayrağını alabildik.
 
CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal da aynı noktanın altını çizdi:
 
- Antalya, uluslararası arenada birlikte hareket etme konusunda yine öncülük etti.
 
Uluslararası organizasyonlar için daha güçlü yarışıyoruz
 
TÜRKİYE’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nun yakasındaki iki rozet dikkatimi çekti:
 
- Siz Antalya ve İzmir’in rozetini birlikte takmışsınız.
 
- Ben Türkiye Cumhuriyetini temsil ediyorum. O yüzden bugün iki rozeti birarada taktım.
 
Burcuoğlu, yeri gelmişken Türkiye’nin uluslararası organizasyonlara daha güçlü asıldığını vurguladı:
 
- Bir yandan İzmir 2020 Expo’sunu almaya çalışyor, diğer taraftan 2020 Olimpiyatları’na adayız. Aslında aynı yıl böyle büyük organizasyonlar düzenlemek kolay değil. Ancak, böylesi organizasyonlar ülkemizi dünyada öne çıkarıyor. Peşini bırakmamakta yarar var.
 
Antalya’yı tanıtmak için şirket kurdular
 
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, “Antalya 2016 Botanik Expo’su” töreni için Antalya’dan Paris’e özel uçak kaldırdıklarını vurguladı:
 
- Antalya’dan Paris’e 250 kişiyle uçtuk... Valimiz, milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanımız, odalarımızın meclis üyeleri, hepimiz Antalya için biraradayız.
 
Antalya ile ilgili bazı verilere birlikte gözatalım istedim:
 
- Turizm geliriniz ne kadar?
 
- Antalya’ya 2011’de şu an itibariyle 10.5 milyon turist gelmiş. Turizm gelirimiz 7 milyar doları aşıyor.
 
- Sebze-meyve ihracatı ne kadar?
 
- 600 milyon dolar dolayında...
 
Çetin Osman Budak, özellikle bazı Ruslar tarafından Antalya’nın ayrı bir ülkeymiş gibi bilinirliğe varmasına rağmen, bunları yeterli görmediklerini belirtti:
 
- Antalya’yı tanıtmak üzere bir özel şirket kurduk. Şirketin başına turizmi çok iyi bilen Yusuf Örnek’i getiriyoruz.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
24.11.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız