Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Haziran 2022 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer

SEDA TUZLU / ANTALYA'DAN
 
 
 
 
Antalya'ya 'çiçekle' yüz nakli
 

Akdeniz Üniversite'sinin yüz naklindeki başarısını artık bilmeyenimiz kalmadı sanırım. Geçtiğimiz gün aynı ekip, ikinci yüz nakli operasyonu için kolları sıvamış, Antalya'nın ve Türk hekimlerin tıptaki başarısını dünyaya bir kez daha duyurmaya hazırlanırken biz de 8'incisi yapılacak Çiçek Festivali'nin basın toplantısındaydık.

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır'ın Antalya'nın da bir yüz nakline ihtiyacı olduğunu, bu naklin de çiçekle mümkün olabileceğini söyledi. Hakkı var... Antalya evlerini süsleyen renk renk begonviller, bina girişlerinde sizi karşılayan mis kokulu yaseminler, her güne sizi yeni bir armağanla hazırlayan bol çiçekli sardunyalar, apartman bahçelerinde gördüğünüz renk renk papatyalar, heybetli kaktüsler, laleler, leylaklar... Bu renk cümbüşüyle yapılacak bir yüz nakli Antalya'yı nasıl değiştirmez?

Baharın gelmesiyle balkonlar da çiçek açmaya başladı ama yetmez. EXPo 2016'nın teması çiçek ve çocuksa, o tarihe kadar gözümüzün gördüğü her yer çiçeklerle bezenmeli diyoruz. Çiçeksiz ev kalmamalı Antalya'da.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, 1980'li yılların Antalya'sından bahsetti. Her Antalyalının çocukluğuna duyduğu özlemin bir parçasıdır çiçekli bahçeler, balkonlar. Çocukluk anılarında kalan o Antalya'nın yerini beton yapılar alsa da, EXPO 2016'ya kadar Antalya'nın çiçek teması ile donatılması gerektiğini biliyor, çiçek festivalini bu sebeple çok önemsiyoruz. EXPO 2016, Antalya'nın kurtuluş projesi ve bu projeye sadece 3 sene kaldı. Yeri gelmişken söyleyeyim, kurtuluşumuz dediğimiz EXPO hazırlıklarına start vermek için hala Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak kanunu bekliyoruz. Kanun Haziran'da çıkacakmış!

Antalya'nın süs bitkisi ve kesme çiçek rakamları EXPO 2016 sürecinde en büyük dayanağımız. Türkiye'de 33 bin 500 dekarlık süs bitkisi üretim alanının 5 bin 900 dekarı Antalya'da... Türkiye'nin 75 milyon dolarlık ihracatının da 46 milyon doları Antalya'nın payı. Antalya, 4 bin 120 dekar ile, 12 bin dekar kesme çiçek alanının yüzde 34'üne sahip. Karanfil üretiminin de yüzde 55'i Antalya'da...

Bu yıl 25- 27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Çiçek Festivali'nde, 1 milyon 100 bin dal çiçek kullanılacak. Antalya'nın simgelerinden Kalekapısı'ndaki Saat Kulesi'nin orijinal boyutlarına yakın ölçüde, 1 milyon dal çiçek kullanılarak benzeri bir kule yapılacak. Festival süresince yapımı devam edecek Saat Kulesi'nin maketinin yapımına gençler ve çocuklar da katılacak. Meydanda EXPO 2016 Antalya için kurulacak dev bahçede kullanılacak çeşitli ağaç ve bitkilerin peyzaj düzenlemelerine ilişkin bir de sergi olacak. Hepiniz davetlisiniz...
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
10.06.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Antalya, çiçekle, yüz nakli, Seda TUZLU
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız