Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Haziran 2022 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer

Ormanlara teknolojik koruma

''Orman Yangını Erken Mobil Uyarı Telemetri Sistemi" ile ormanlarımız korunacak.

Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi ile Vodafone Türkiye, M2M yani makineler arası iletişim teknolojilerini, Türkiye'nin akciğerlerini korumak üzere devreye soktu.


İzmir'de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne bağlı Adnan Menderes Hava Limanı Baş Müdürlüğü'ne ait olan, bakım ve koruması Ege Orman Vakfı'nca yapılan 70 bin ağaçlık Bakioğlu Ormanı'nda ilk pilot uygulaması gerçekleştirilen sistem ile orman yangınları ve yangının çıktığı orman içindeki noktalar erkenden tespit edilecek, ilgililer uyarılarak müdahale yangın yayılmadan yapılabilecek.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, mobil iletişim teknolojilerinin gündelik hayat ve toplum ihtiyaçları üzerinde somut faydalar sunmasına olanak sağlayan M2M'nin (makineler arası iletişim teknolojileri) yaygınlaşmasına paralel olarak, günümüzde her işin başına mobilin kısaltması olan ''m''nin eklendiğini belirtti.

Mobil iletişim teknolojileri aracılığıyla orman yangınlarının önlenmesinde büyük önem taşıyan erken uyarı mekanizmasına büyük katkı sağladıklarını kaydeden Öğüt, ''Ülkemizde sürdürülebilir kalkınmanın sadece ticari yatırımlarla olmayacağının bilinciyle ticari ve sosyal yatırımlarımızı bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Dünyanın önemli sorunlarından biri olan ormanların korunması ve geliştirilmesi konusundaki çalışmalarımızı çifte sorumluluk anlayışımızın ve 'Yeşile Saygılı Kırmızı' vizyonumuzun uzantısı olarak görüyoruz'' ifadelerini kullandı. Öğüt, şöyle devam etti:

''Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, geçtiğimiz günlerde yangının çıktığı ilk 15–20 dakikanın çok önemli olduğuna dikkat çekmiş ve orman yangınlarıyla mücadelede Türkiye'nin Akdeniz ülkeleri arasındaki lider konumunu, teknolojiyi en iyi şekilde kullanmasına bağlamıştı. Bugün pilot uygulamasına başlayacağımız Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi de bu kapsamda, tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılabilecek yenilikçi bir teknolojidir. Orman yangınlarının önlenmesinde büyük önem taşıyan erken uyarı mekanizmasına mobil teknolojiler konusunda sahip olduğumuz yetkinlikle, Orman Yangını Erken Mobil Uyarı Telemetri Sistemi ile katkı sağlamaktan ve projemizi 17 yılda 8 milyon ağaç dikerek ülkemizin doğasına katkıda bulunan Ege Orman Vakfı işbirliği ile gerçekleştirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.''

1995 yılında kurulan ve bugüne kadar pilot projenin devreye alındığı Bakioğlu Ormanı da dahil olmak üzere 8 milyon fidanı doğaya kazandıran Ege Orman Vakfı Başkanı Cem Bakioğlu ise yaşam döngüsünde en önemli kaynaklarından biri olan ormanların korunması için mobil teknolojilerin katkısının çok kıymetli olduğunu ifade etti.

İklim değişikliğine çözüm sunan ormanlaştırma projelerinde kırsal kalkınmaya önem verdiklerini ve çevre sorunlarının çözümüne sürdürülebilir bir yaklaşımla katkıda bulunduklarını belirten Bakioğlu, ''Karalar üzerinde yaşayan türlerin yarıdan fazlasına yaşanabilir bir ortam sunan, atmosferdeki karbon dengesini düzenleyen ormanlar, küresel ısınmanın yavaşlatılmasına da olanak sağlamaktadır. Ancak, iklim değişikliği ile birlikte uzun süreli bölgesel kuraklıklar ve sıcak hava dalgalarıyla bağlantılı olarak daha yüksek sıcaklıkların, orman yangınlarının daha sık, geniş alanlı ve şiddetli olmasına yol açacağı ortadadır'' değerlendirmesinde bulundu.

Yangına erken müdahale imkanı sağlayan orman yangını erken uyarı sistemi orman varlığının korunması açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapan Bakioğlu, şunları kaydetti:

''Kurumsal sosyal sorumluluk bilinciyle Vodafone'un Ege Orman Vakfı çözüm ortaklığında yaptığı her iki proje de orman alanlarının çoğaltılmasına yönelik ağaçlandırma yapılması ve erken uyarı ile bu alanların yangından korunmasını sağlaması, ormanların sürdürebilirliği ve gelecek kuşaklara bırakılması anlamında çok değerlidir.

Bakioğlu Ormanı kurulduğundan bu yana 5 kez yangın tehlikesi geçirmiş ve bu yangınlarda yerine yenileri Ege Orman Vakfı tarafından dikilen 5 bin ağaç yanmıştır. Havaalanını çevreleyen orman Doğu yönünde tren yoluna, Batı yönünde ise karayoluna bitişiktir. Çevreden geçenlerin dikkatsizliği ya da ihmali yangın riski oluşturmaktadır. Bu açıdan sahanın telemetri sistemi Vodafone şebekesi üzerinden düşük tüketimli ve yıllarca çalışan güneş enerjili bir sistemle korunuyor olması ormanın sürdürülebilirliğini sağlayacaktır.

Orman Yangını Erken Mobil Uyarı Telemetri Sistemi'nin, orman yangın gözetleme kulelerinin görmediği kör noktalardaki değerli orman alanları, kent ormanları, belediye ormanları, askeri alanlardaki orman alanları, Selçuk-Meryem Ana gibi turizm değeri yüksek olan orman alanlarının, Milli Parklar ve tabiatı koruma alanlarında daha da önem kazanarak yaygınlaşacağını umuyorum.''
 
 
 
 
Preferences
§
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
-
=
Backspace
Tab
q
w
e
r
t
y
u
i
o
p
[
]
Return
capslock
a
s
d
f
g
h
j
k
l
;
'
\
shift
`
z
x
c
v
b
n
m
,
.
/
shift
English
alt
alt

Ekleme Tarihi
19.09.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Ormanlara teknolojik koruma
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız