Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Haziran 2022 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer

Mantar tüketirken dikkat

Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, kulaktan dolma bilgilerle mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmanın kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi


Arık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sonbahar yağmurlarıyla ormanlık alanlarda yetişen mantarların bilinçsizce tüketildiğini belirterek, zehirli ve zehirsiz mantarları ayırmanın çok zor olduğunu anlattı. Bilinçsiz mantar tüketiminin halk sağlığı açısından ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Arık, "Doğada yetişen mantarların kesinlikle toplanmaması ve yenilmemesi gerektiği uyarılarına rağmen, halen zehirlenmeler ve ölümler bildirilmektedir. Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantar bilimci ayırt edebilir" diye konuştu.

KULAKTAN DOLMA BİLGİLER KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURUYOR

Zehirli mantarların zehirsiz olanlarla aynı tatta olduğuna dikkati çeken Arık, rengi, kokusu ve tadıyla mantarın zehirli olup olmadığının ayırt edilemeyeceğini bildirdi.
Arık, seralarda yetiştirilen ve marketlerde ambalajlarda satılan mantarların tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Arık, şöyle devam etti: "Toplumda zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek için kullanılan fakat bilimsel geçerliliği olmayan birçok yanlış inanış var. Örneğin, ’zehirli mantarlar koparılınca iç kısmı mavileşir, salyangozlar zehirli olanları yemez, çayırda yetişenler zehirsizdir, sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır, mantar iyi pişirilirse zehri kalmaz, gümüş kaşıkla kaynatılırsa zehirli olanlarda kaşık kararır, mantar yoğurt ile yenilirse zehirlemez’ gibi birçok inanış var. Tüm bu inanışlar yanlıştır ve birçok insanın mantardan zehirlenerek ölmesine neden olmuştur. Kulaktan dolma bilgilerle, kocakarı masallarıyla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak, çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple siz siz olun, bilmediğiniz mantarı kesinlikle yemeyin." Zehirli mantarları tüketen kişilerde göz yaşarması, tükürük artışı, terleme, kusma ve karın ağrısı, kramp, ishal, baş dönmesi, kas seğirmesi ve göz bebeklerinde küçülme belirtilerinin görülebildiğine işaret eden Arık, belirtilerin görülmesi halinde vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına müracaat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
31.10.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: mantar, gıda,
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız