Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Temmuz 2022 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer

BİTKİSEL ÜRÜNLER TAMAMIYLA MASUM DEĞİL


GÜMÜŞHANE (İHA) - Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Dr. Emre Boşnak, piyasada “%100 bitkisel, hiçbir zararı yok, yan yetkisi yok" gibi tabirlerin son dönemde sıkça duyulduğunu fakat durumun böyle olmadığını söyledi.

 
 
Yaptığı açıklamada kontrolsüz ve gelişi güzel bitkisel ilaç kullanımına dikkat çeken Boşnak, “Ülkemizde de ne yazık ki bu ürünlerin kullanımı ve etkileri hakkında çok fazla yanlış bilgi mevcut olup insanlar bu ürünleri bilinçsiz bir şekilde, rastgele kullanmaktalar.” dedi.
Türkiye'de bitkinin etken madde içeren kısmının veya başka bitkilerin benzer kısımlarının karışımlarından oluşan bitkisel ilaçların 1987 yılından itibaren, Sağlık Bakanlığı'nın bitkisel ilaç politikası kesinti ve dalgalanmalar gösterdiği için bu ürünleri ithal etmek isteyenlerin Tarım Bakanlığına başvurduğunu ve gıda desteği şeklinde izin alarak bu ürünleri piyasa sürdüklerini ifade eden Boşnak, “Böylece eczanelerde satılması gereken birçok ürün, eczane dışında aktar ve benzeri dükkanlarda, süpermarketlerde satılmaya başlanmıştır. Türkiye'de az sayıdaki bitkisel ürün dışında, bu ürünlerin satışı maalesef konu ile ilgisi olmayan kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu konuda basılı, sözlü ve görsel yayın organlarında abartılı yayınlar yapılmakta ve konunun uzmanlarına danışılmamaktadır.” diye konuştu.
 
“DOĞALDIR, O HALDE ZARARSIZDIR FİKRİ DOĞRU DEĞİL”
 
Toplumda bitkisel ilaç ve ürünlerin tamamıyla masum, zararsız ve güvenilir olduğu yönünde bir anlayış olduğunu, bunun da bu ürünlerin tüketiminin hızla artmasına neden olduğunu dile getiren Boşnak, klinik çalışmaların “doğaldır, o halde zararsızdır” fikrinin doğru olmadığının ortaya çıktığını söyledi.
 
Kişilerin özellikle hekim veya eczacı kontrolü olmadan kendi kendilerine veya uzman olmayan kişilerin tavsiyeleri ile kullandıkları bitkisel ilaç ve ürünlerin yaşamı tehdit edebilecek ölçüde ciddi yan etkilere yol açabildiğini kaydeden Boşnak, şöyle konuştu: “Bu bitkisel ürünler kullandığınız diğer ilaçlarla etkileşime girme potansiyeline sahiptir. Bu etkileşme sonucu kullandığınız ilaçlardan fayda yerine zarar görebilir veya kullandığınız ilacın etkisini görmeyebilirsiniz. Örnek verecek olursak, Ginseng, Gingko ve Sarımsak bitkileri warfarin (Coumadin, Orfarin tablet) heparin (Clexane, Liquemine, Nevparin), klopidogrel (Diloxol, Plavix, Pingel) içeren kan sulandırıcı ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla etkileşime girip kanama problemlerine yol açabilmektedir. Ekinezya bağışıklığı artırdığından, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları (Sandimmum Neoral, Azathioprine) kullanan organ transplantasyonu geçirmiş insanlarda kullanılmamalıdır.”
 
Özellikle çok sayıda ilaç kullanan yaşlı hastaların çok dikkatli olmasını isteyen Boşnak, “Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacın kullanacağınız bitkisel ilaçla etkileşime girebileceğini unutmayınız. Herhangi bir bitkisel ilaç kullanacaksanız da mutlaka onunla ilgili doktor ya da eczacınıza danışmanız ve bilgi almanız gerekmektedir. Rastgele yüksek dozlarda bitkisel ürünleri tüketmemelisiniz. Yetkisiz kişilerden aldığınız etiketi, ambalajı olmayan bitkisel ürünlerin içinde ihtiva etmesi gereken maddelerin birçoğunu zamanla kaybettiği, bir fayda vermeyebileceği aksine zarar verebileceğini unutmayınız. Bitkisel ürünler bir hastalığı tedaviye yönelik olarak ya da bir hastalıktan korunmak için doktor ya da eczacınızın tavsiyesiyle içilebilir. Herhangi bir sağlık sorununu doktorları devre dışı bırakarak, kendi kendinize sadece bu ürünleri tüketerek tedavi etmeye kalkışmamalısınız.” diye konuştu.

Ekleme Tarihi
14.04.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Bitkisel Ürünler
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız