Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Haziran 2022 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Orman, Peyzaj »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Ormancılık
 Süs Bitkileri
 Doğal Ürünler
 Tıbbi, Aromatik Bitkiler
 Diğer
 


Çiftçi tıbbi bitki ekecek

Erciyes Üniversitesi, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı kullanılan ilacın hammaddesi niteliğindeki tıbbi ve aromatik bitki üretimine başladı.

İSTANBUL - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (ERÜTAM), başta kanser olmak üzere birçok ilacın hammaddesinde kullanılan tıbbi ve aromatik bitki üretimine başladı.

ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun, Türkiye’nin bitki çeşitliliği açısından dünyada sayılı ülkeler arasında bulunmasına rağmen bunu ürünü, ekonomik katkıya dönüştüremediğini söyledi.

Yüzyıllardır ülke genelinde yetişen bitkilerin farkına varılamadığını, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan bitkilerin neredeyse tamamına yakınının ithal edildiğini anlattı.

Öncelik kekikte

ERÜ olarak bu soruna el atmak istediklerini dile getiren Coşkun, şunları kaydetti: “Bu yıl için 30 dönümde ada çayı, melisa, ekinezya, tıbbi papatya, civan perçemi, kantaron, 4 çeşit tıbbi nane, 2 çeşit tıbbi kekik, lavanta gibi tıbbi ve aromatik bitki ektik. Önümüzdeki yıl 100 dönüme, bir sonraki yıl 300 dönüme ekim yapacağız. Alanla birlikte bitki çeşidini de artıracağız. Ticari özelliği ağırlıklı olan birkaç bitkiyi ekeceğiz. Bölgeye uyacağını düşündüğümüz, hem ulusal hem uluslararası pazar payı yüksek olması nedeniyle şu an öncelikli kekik gibi görünüyor. Yaptığımız araştırmalara göre, dünyadaki tıbbi ve aromatik bitki pazarı 80 milyar doları buluyor. Türkiye’nin toplam ithalatı yıllık yaklaşık 1 milyar dolar. Toplam üretimimiz ise sadece 100 milyon dolar. ERÜ olarak ülkenin tıbbi bitki üretimine destek vereceğiz.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
27.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Çiftçi, Tıbbi bitki, ERÜTAM, Erciyes
Link: Çiftçi tıbbi bitki ekecek
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız