Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Şubat 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Organik Tarım »  Ticaret, Pazarlama »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Organik Tarım Teknikleri
 Kontrol, Sertifikasyon
 Eko Turizm
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer

100 liraya kiralık ağaç!

Eskişehir'de organik meyve bahçesindeki 30 bin ağaç, yılda 20'şer kilogram ürün garantisiyle 100'er liradan kiraya verilecek


Tesisin sahibi, Eskişehir Girişimci Sanayiciler ve İşadamları Derneği (EGSİAD) üyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Fahri Öz, Eskişehir-Kütahya karayolunun 35. kilometresinde yer alan Sofça köyü mevkisindeki 200 dönüm arazide kurulu bahçede, yaklaşık 50 bin elma ağacı bulunduğunu anlattı.

Bu ağaçlardan 30 binini kiraya vereceklerini belirten Öz, taliplilerin bunlardan istediği kadarını kiralayabileceğini bildirdi.
Öz, tesisin Eskişehir ve Kütahya il merkezlerine eşit uzaklıkta olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Son dönemlerde mevcut hayat tarzlarımız ve yoğun iş temposundan dolayı stresimiz çok fazla arttı. Şehirlerde yaşam zorlaşmaya başladı. ’Bu stresin azalmasına katkı sağlayabilir miyiz?’ düşüncesiyle yola çıkarak, ağaçlarımızdan bir bölümünü kiraya vermeyi kararlaştırdık. En azından çocuklarımızın elmanın ağaçta mı, yerde mi yetiştiğini gelip görmesini istedik. Çünkü birçok çocuk bunu
bilmiyor. Kiralayan, ailesiyle ağacının gölgesinde piknik yapabilecek, onun bakımıyla ilgilenebilecek, ürününü kendisi hasat edebilecek. Yani yiyeceği elmayı, dalından kendisi koparacak. Buraya gelemezse de o ağaçtan hasat edeceğimiz elmaları ambalajlayıp kargo şirketleri aracılığıyla adresine teslim edeceğiz."

20 kilogramdan az olursa eksiği tamamlayacaklar
 
Ağaç kiralama taleplerini, kendilerine ait web sitesinden alacaklarını ve kredi kartıyla ödeme kolaylığı sağlayacaklarını dile getiren Öz, kiralama uygulamasının ağaç başına 100 lira karşılığında bir yılı kapsayacağını anlattı. Öz, web sitesinde kiralama taleplerini topladıktan sonra ağaca kiralayanın adının yazılacağı etiketi asacaklarını bildirerek, "Ağaç bir yıl kiralayana ait olacak. İstedikleri zaman gelip ziyaret edebilirler. Bir ağaçtan 20 kilogram organik elma garantisi veriyoruz. Ağaçtan bundan az elma çıkarsa başka ağaçların ürünlerinden 20 kilograma tamamlıyoruz" dedi.

Kiralama karşılığı elde edecekleri gelirin bir bölümünü, sosyal sorumluluk projesi kapsamında sivil toplum kuruluşlarına bağışlayacakları bilgisini veren Öz, gelecek yıl kiraya vermeyi planladıkları ağaç sayısının 30 bin olduğunu sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
28.10.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: 100 liraya kiralık ağaç, organik tarım, kiralık ağaç, meyvecilik
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız