Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 05 Nisan 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Organik Tarım »  Ticaret, Pazarlama »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Organik Tarım Teknikleri
 Kontrol, Sertifikasyon
 Eko Turizm
 İhracat, İthalat
 Ticaret, Pazarlama
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Diğer
 

 ÇAYKUR Genel Müdürü Sütlüoğlu: "Bölgede ne üretiliyorsa hepsi organik oluyor.Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, "Bölgede ne üretiliyorsa hepsi organik oluyor. Balımız, yağımız, peynirimiz, sebzemiz, meyvemiz her ne yetiştirirsek organik oluyor" dedi.

Sütlüoğlu, Sabuncular Çay Fabrikasında düzenlenen "Organik Tarım" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, organik tarıma geçerek hayırlı bir iş yaptıklarını söyledi. Tarihi bir süreç yaşadıklarını ve organik çayla diğer ürünlerin de organik hale geldiğini ifade eden Sütlüoğlu, "Bölgede ne üretiliyorsa hepsi organik oluyor. Balımız, yağımız, peynirimiz, sebzemiz, meyvemiz her ne yetiştirirsek organik oluyor" dedi.Sütlüoğlu, Organik ürünlerin dünyada tercih edilen ürünler olduğunu belirterek, "Bundan daha önemlisi yaşadığımız bu bölgede çocuklarımızın ve torunlarımızın yaşayacağı bu bölgede kimyasal gübrelerin yeraltı sularını kirlettiğini, toprağı öldürdüğünü, bitki, meyve, balık çeşitlerini ve miktarlarını azalttığını hepimiz biliyoruz. Meyve ve sebzelerimizin tatlarının eskisi gibi olmadığını hepimiz biliyoruz. Organik tarıma geçildiği zaman hızlı bir şekilde tabiat kendisini yeniliyor ve eski doğal haline kavuşuyor" diye konuştu.Bölgede organik uygulamada rekoltenin düştüğü gibi yanlış bir algılamanın olduğunu dile getiren Sütlüoğlu, şunları söyledi:


"Organik uygulamaya geçerken yapmamız gereken görevler var. Bunları hep beraber yapmamız gerekiyor. Ürün kaybının organiğe geçince sanki uygulamadan kaynaklandığı şeklinde yanlış bir kanı var. Aslında rekoltenin düşmesi toprağa gübre verilmemesinden kaynaklanıyor. Organiğe geçişle ilgisi yok. Mutlaka gübre ile toprağı ve bitkiyi beslememiz gerekiyor. Tabi ki bu gübre organik gübre olacak. Tek fark kimyasal gübre yerine organik gübre kullanacağız."

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Turan ise organik tarıma geçmenin bir ekip işi olduğunu belirterek, çayın Türkiye'nin çok önemli stratejik bir bitkisi olduğunu söyledi.


Organik tarıma geçmek kadar üretilen ürünün alım garantisinin olması gerektiğini ifade eden Turan, "Organik tarımda asıl önemli olan şey bitki besleme, koruma ve mücadeledir. Şimdi bölgenin en önemli avantajlarından birisi sizin hastalık etmenleri ile fazla mücadele ihtiyacınızın bulunmaması. Bu, bölgemizdeki çay bahçelerini, diğer ülkelerden ayıran en önemli noktalardan birisidir" diye konuştu.

Toplantıya, bazı muhtarlar, kooperatif yetkilileri ve üreticiler de katıldı. - Rize
 
haberler.com 

Ekleme Tarihi
05.07.2014
Ekleyen Kişi
Kemal Erdoğan


Link: Bölgede ne üretiliyorsa hepsi organik oluyor.
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız