Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mart 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  Örgütler, Paydaşlar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer
 


Kültür ve Turizm Bakanlığı Kayaköy’ü satılığa çıkarttı

Kültür ve Turizm Bakanlığı UNESCO tarafından "Dünya Dostluk ve Barış Köyü" ilan edilen Kayaköy’ü satılığa çıkarttı. Köy, 28 Ekim’de 49 yıllığına kiraya veriliyor. 1. derece kentsel ve arkeolojik sit alanı ilan edilen Kayaköy’e 300 yatak kapasiteli tesis ve otel yapılacak.

220 Dönüm arazi üzerinde yer alan dünya mirası Kayaköy’ün 49 yıllığına kiraya verilecek olması halkı hayretler içinde bıraktı. 2006 yılından bu yana devam ettiği öne sürülen çalışmaların halka duyurulmaması ise tepkileri beraberinde getirdi. Dünya Barış Köyü’nün ihale usulü ile 49 yıllığına kiraya verilecek olmasına karşı çıkan halk, 1. derece kentsel ve arkeolojik sit alanının yok olacağı görüşünde.

TİCARET ODASI SATIŞI SAVUNDU

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan Kayaköy’ün 49 yıllığına kiraya verilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek çalışmaların 2006 yılından bu yana devam ettiğini, eski bakanlar Atilla Koç ve Ertuğrul Günay’ın çabalarının bugün sonuç verdiğini belirtti. Kayaköy’deki tarihi taş evlerin proje kapsamında restore ettirilip kültür turizmine kazandırılacağını söyleyen Arıcan, “hak ettiğimiz yere gelmeyi planlıyoruz” dedi. Arıcan, bakanlıktan öğrenilen bilgilere göre 8 Ağustos’ta 3 şirketten proje için teklif alındığını, öz sermayesi yetersiz olanın dışındaki 2 şirketin bakanlık tarafından değerlendirmeye alındığını ifade etti. Geçmişi MÖ 3000 yıllara uzanan ve antik dönemlerde “Karmylassos” olarak bilinen Kayaköy ören yeri, 1988 yılında Türkiye Mimarlar Odası ve Türk–Yunan Dostluk Derneği işbirliğiyle sonucu 736 sivil mimari örneği bulunan Kayaköy, 1. derece kentsel ve arkeolojik sit alanı ilan edilmişti. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
15.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayaköy’ü satılığa çıkarttı, karaköy, agro turizm
Link: Kültür ve Turizm Bakanlığı Kayaköy’ü satılığa çıkarttı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız