Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ocak 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  Doğal Kaynaklar Yönetimi  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer
 


Şehirlerden köylere göç başladı

BALIKESİR'in Burhaniye İlçesi'ne bağlı köyler, büyükşehirlerin stresinden kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği yerleşim birimlerinden oldu. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük illerden gelenler ev yaparak nüfusu azalan köyleri canlandırdı.

Burhaniye İlçesi'ne bağlı Taylıeli, Dutluca, Avunduk ve Ağacık köylerinde ev yapan vatandaşlar, yaşamını köyde sürdürüyor. İlçeye 9 kilometre uzaklıktaki Edremit Körfezi manzaralı Dutluca Köyü'nde ev yapanların sayısı 15'e ulaştı. Dutluca'da ev yapan Erhan Karataş, İstanbul'un artık çekilmez hale geldiğini söyleyerek, Kazdağları'na bakıp, Madra Dağları'nın önünde yaşamanın ayrı bir keyif olduğunu dile getirdi. Karataş, "Doğal yaşama dönüş en güzel olay. Herkese de tavsiye ederim. Herkes gelsin köylerde yer sahibi olsun. Burada köylüler ülkenin ekonomik şartları yüzünden yerlerini satıyor. Ben tavuk yetiştireceğim. Fırında ekmeği kendim yapacağım. Köy yaşamını herkese tavsiye ediyorum. Doğal yaşam en güzeli" dedi. Ankara'dan gelen Rasim Özan da, köy hayatının kendisine huzur verdiğini belirterek büyükşehirlerde çalışmanın stresin en önemli nedeni olduğunu vurguladı. Köy yaşamına alışmanın başlangıçta zor olduğunu ifade eden Özan, "İnsanlar buraları görünce yılların yorgunluğunu atabiliyor. Bir an önce emekli olup, bu köye yerleşmek istiyorum" dedi.

Tatillerde Dutluca Köyü'ne gelen Nuri Ersin Kırgeç ve eşi ise "Köydeki evimizi geçen sene aldık. Tadilat yaptıktan sonra oturmaya başladık. Zaten kendimiz de buralıyız. Ama bankacı olduğumuz için büyükşehirde yaşıyoruz. Büyükşehirin stresinden bir an önce kurtulmak istiyoruz. Komşularımızla da iyi ilişkiler kurduk. Yani burada olmaktan memnunum. Tatillerde buraya gelerek büyükşehirin stresinden kurtuluyoruz" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
12.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: şehir, göç, köy, çevre
Link: Şehirlerden köylere göç başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız