Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 10 Temmuz 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  Enerji Kaynak, Sistemleri  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer
 


Marmarabirlik zeytin atıklarından elektrik üretecek

Marmarabirlik, zeytin atığından elektrik üretecek. Birliğin ar-ge birimi tarafından geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından onaylanan, 3 milyon lira bütçeli projeye göre yılda 2 milyon kilowat/saat elektrik üretilebilecek. Pilot uygulama için enerji tesisi çalışmalarının başladığı Marmarabirlik Entegre Tesisleri'nde, deneme üretimine aralık ayında geçilecek.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, üretime dayalı ekonomik büyümenin araştırma geliştirme faaliyetlerinden geçtiğini belirterek, “Ülke olarak küresel ekonomide rekabet gücü elde edebilmek için ar-ge çalışmalarına yatırım yapmak zorundayız.” dedi. Marmarabirlik olarak 2010 yılından itibaren ar-ge çalışmalarına hız verdiklerini ve ürün yelpazesinden zeytin atıkları ve arıtma tesislerine kadar her alanda projeler geliştirdiklerini söyleyen Asa, “Bu kapsamda birimimiz, Türkiye’de bir ilki teşkil eden zeytin atıklarından elektrik enerjisi üretme ve ortaya çıkan ısıdan da atık suyu buharlaştırma ve salamura suyunu arıtma projesi geliştirdi.” dedi.

Hidamet Asa, projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ar-ge birimimiz tarafından 3 milyon liralık bütçeyle oluşturulan zeytin atıklarından enerji üretimi projesi, geçen yıl TÜBİTAK tarafından onaylandı. Bu projeye göre elektrik enerji üretimi pilot tesisinin, en geç eylül ayı itibariyle Bursa'daki merkezimiz Marmarabirlik Entegre Tesisleri'nde montajına başlanacak. Deneme üretimine ise aralık ayının başında geçmeyi planlıyoruz. İlk elektrik enerjisini tesislerimize vereceğiz. 500 kg/saat kapasiteli enerji tesisinden yılda 2 milyon kilowat/saat elektrik üretilecek. Bu projenin bir başka önemli ayağı daha bulunuyor. Elektrik enerjisi üretilirken ortaya atık ısı çıkacak. Bu ısıyla zeytin karasuyu buharlaştırılarak bertaraf edilecek. Böylelikle her yıl zeytin karasuyunun bertarafı için ödediğimiz 150 bin dolarlık işletme maliyetini de ortadan kaldırmış olacağız. Yine ortaya çıkan atık ısıyla salamura suyu ve işletme atık sularını, arıtabilirlik çalışmaları kapsamında doğaya temiz olarak vereceğiz.”
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
21.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Marmarabirlik, zeytin, atık, enerji
Link: Marmarabirlik zeytin atıklarından elektrik üretecek
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız