Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 10 Temmuz 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  Enerji Kaynak, Sistemleri  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer
 

Tavuk gübresinden elektrik enerjisi ürettiler

Ankara´nın Beypazarı ilçesinde kurulan tesiste tavuk gübresi kullanılarak elektrik enerjisi üretilmeye başlandı. Biyokütleden elektrik üreten bu tesis Türkiye ve Avrupa’da bir ilk olma özelliğini taşıyor.


Türkiye´de ve dünyada meydana gelen anormal iklim değişikleri gözleri çevresel kirliliğe ve karbon emisyonlu enerji üretimine çevirdi. Bu olumsuzluklara çözüm yollarından biri olarak yenilenebilir enerji kaynakları görülmekte. Ankara´nın Beypazarı ilçesindebu amaçla kurulan tesiste tavuk gübresi kullanılarak elektrik enerjisi üretilmeye başlandı.

Tesis yetkili Çevre Mühendisi Alev Dumlupınar yaptığı açıklamada, tesiste saatte 2,5 MW elektrik enerjisi ürettiklerinin altını çizerek, tesisin üretim olarak aynı anda birkaç amacının olduğunu ifade etti. Dumlupınar,”Burası bir piroliz tesisi aynı zamanda hem atık bertarafı yapmakta hem de yenilenebilir bir enerji üretmekte olan bir tesis. Bu üretimin sonunda elektrik, ısı ve biyoçar yani organik gübre üretimi yapıyoruz” dedi.

Alev Dumlupınar, çevre ile ilgili yönetmeliklerde meydana gelen değişiklikleri hatırlatarak özellikle katı organik atık üreterek çevreye kirlilik veren tesislerin ciddi tazminatlar ödeyeceğinin vurgusunu yaptı. Dumlupınar,”Bu tesiste lisansımız biyokütleden elektrik üretimi olduğu için biyokütle olan her türlü hammadde ve atığı ve çöplerin organik kısmını burada işleyebiliyoruz. Bizim şu anda atık olarak kullandığımız madde tavuk gübresi onun dışında kağıt atıkları ambalaj atıkları işlenebiliyor. Mesela bir örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde imha edilecek sigaranın selilozik bölümünü burada işlemek üzere atık olarak kabul ettik”diye konuştu.

Alev Dumlupınar kurulan tesisin Türkiye’de ve Avrupa’da ilk olduğuna vurgu yaparak , ”Türkiye’de bu üretim şekli ile bir örneği yok. Tavuk gübresinden biyogaz tesisleri var ancak bu teknoloji ile yani termokimyasal yöntemle piroliz teknolojisiyle tavuk gübresinden elektrik üreten başka bir tesis yok. Aynı zamanda Avrupa’da da bir benzer örneği yok”diyerek sözlerini tamamladı.
 
 
(TARIM TV)
 
 

Ekleme Tarihi
01.10.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Tavuk gübresinden elektrik enerjisi ürettiler
Link: Tavuk gübresinden elektrik enerjisi ürettiler
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız