Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Şubat 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  Kamu çalışmaları »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer
 


Zeytinliklere yeni düzen geliyor

ZEYTİNLİKLERİN kaderini belirleyecek yasa için hükümet Meclis’e, “Enerji santrallerinde sorun yaşıyoruz. Amacımız buralarda rahatlama sağlamak” savunması yaptı. Hükümet, Meclis’ten zeytinliklerle ilgili düzenlemeyi çıkarmaya çalışırken; zeytinlikleri de içeren tarım arazileriyle ilgili yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilme olasılığı doğdu.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu zeytinlikler için rapor yayınlandı. Rapora göre hükümet, zeytinlikleri amacına dışında kullanıma açan düzenlemeyi enerji projelerine dayandırdı. Hükümet adına komisyona yapılan sunumda, şu noktalar dile getirildi:

Enerji ve madencilik alanında karşılaşılan temel sorun, zeytinlik alanlardan ziyade, zeytinlik alanların 3 kilometre civarındaki alanlarda da hiçbir şekilde herhangi bir tesisin kurulamaması.

Mersin Akkuyu’da nükleer enerji santrali inşaatında, Manisa Soma’da yer alan Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait ruhsatlı bir sahada, Muğla’da yer alan ve özelleştirilen Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile Yatağan Termik Santrali’nde Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin kömür ihtiyacını besleyecek Karacahisar ile Işıkdere, Akbelen sahalarında zeytinlik sebebiyle sorunlar yaşanıyor.

Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelik çerçevesinde belirlenecek ve illerde kurulacak 9 kişilik bir kurul uygun görürse ve bakanlık izin verirse, enerji tesislerinin madencilik faaliyetlerine izin verilecek.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: zeytinlikler, yeni düzen, anayasa mahkemesi
Link: Zeytinliklere yeni düzen geliyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız