Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Mayıs 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer

60 yıldır mum ışığında yaşıyorlar

Niğde Küme Evleri mevkisinde yaşayan 60 kişi yaklaşık 60 yıldır mahallerine elektrik gelmesini bekliyor. Yıllardır elektriksiz olan Küme Evleri sakinleri arasında hayatında hiç ışık görmemiş olanlar da var


Altunhisar ilçesinin Keçikalesi beldesine bağlı Erenler Mahallesi’nin Küme Evleri mevkisinde yaşamlarını sürdüren 60 kişi, yaklaşık 60 yıldır mahallelerine elektrik gelmesini bekliyor. Mahalle sakinlerinden Necati Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oturdukları yerlerin tapulu olduğunu, yetkililere birçok kez müracaatta bulunduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi.


LASTİK KESEREK IŞIK ALMAYA ÇALIŞIYORLAR

Tapu ve projelerini yetkililere gösterdiklerini ancak elektriğin yine de verilmediğini ileri süren Necati Şimşek, "Ailelerimizle beraber toplandık gittik elektrik veremiyoruz dediler. Halen de müracaat ediyoruz. Lastik keserek ışıklandırma yapmaya çalışıyoruz ancak çocuklar hasta oluyor, zehirleniyor. 500 metre aşağıda, 500 metre yukarıda elektrik var, ikisinin arasındayız ama elektrik yok. 60 senedir burada tapulu arazimizde oturuyoruz. Yaz, kış burada kalıyoruz, elektrik nedir bilmiyoruz" dedi. Şimşek, bu nedenle çocuklarının da eğitimden geri kaldığını, ilkokul ve lise çağındaki 17 çocuğun mum ışığında ders çalıştıklarını belirtti.


60 YAŞINDA ELEKTRİĞİ GÖRMEDEN ÖLDÜ

Hurdacılık yaparak geçimini sağlayan Yunus Şimşek (43) de, 60 yıldır elektriklerinin olmadığını ve bu nedenle mağdur olduklarını belirterek, şöyle konuştu "Burada elektriğimiz olmadığından dolayı mağduruz. Şarj aletlerimizi beldeden doldurup geliyoruz. Burada babam 60 yaşında elektriği hiç görmeden öldü. Ben 43 yaşındayım, 9 tane çocuğum var elektriği ben de görmedim, çocuklarım da. Evimizden 180 metre uzaklıktaki ana yol kenarından elektrik hattı geçiyor, ama elektrik alamadık. Bütün yetkili kişilere seslendik, sesimizi duyuramadık. Yetkililerden yardım bekliyoruz."


ELEKTRİK OLMADIĞI İÇİN YAŞAMLARI BİTTİ

Yunus Şimşek’in eşi Dudu Şimşek (42) ise elektrik olmadığı için 4 bebeğinin öldüğünü ileri sürdü. 13 çocuğundan 4’nü kaybettiğini, 9 çocuğunun hayatta olduğunu anlatan Dudu Şimşek, "Karanlıkta göremediğim için çocuğu sırtüstü yatırıyorum sanmışım, yüzüstü yatırıyormuşum" dedi. Dudu ve Yunus Şimşek’in çocuklarından lise 1. sınıf öğrencisi Recep Şimşek de, bir gece karanlıkta dengesini kaybedip yüzünü sobada yaktığını, bu nedenle okula gidemediğini ve Açık Öğretim Lisesi’nde öğrenimine devam ettiğini anlattı.


BAŞBAKAN'A 'LÜTFEN IŞIK VERİN' DEDİ

Recep Şimşek, "Lise 1 öğrencisiyim. Buraya geldiğimde gündüzleri de çalışamıyorum, geceleri de. Geceleri mum ışığında gözüm ağrıyınca soba söndü mü diye bakacaktım, yüzümü yaktım. O nedenle insan içine çıkamadım, utandım. Okula gidemediğim için derslere de çalışamadım, dersten de soğudum. Benim adım da Recep, ben de Recep Tayyip Erdoğan gibi başbakan olmak istiyorum, ama olamıyorum. Buradan sayın Başbakanım Recep Tayyip Erdoğan’a (lütfen buraya ışık verin) diyorum" diye konuştu. Küme Evlerinde yaşayan bir başka aileden Nermin Şimşek ise elektrik olmadığı için evlerinde üç ailenin yaşadığını belirterek, "20 yıldır ben buradayım, elektriğimiz yok. 8 çocuğum var, aynı evde kayınlarımla üç aile yaşıyoruz. Elektrik istiyoruz, sesimizi duyurmak istiyoruz. Biz de çocuklarımızı okutmak istiyoruz, biz de çamaşır makinesi ve buzdolabı kullanmak istiyoruz" dedi.


SORUNUNUZU GİDERECEĞİZ DEDİLER

Altunhisar Kaymakamı Mehmet Yaşar Yeşiltaş da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahse konu yeri ziyaret ettiklerini belirterek, "MEDAŞ yetkilileri ile görüştüm. Kaymakamlık ve Keçikalesi Belediyesi olarak, ortak proje ile oranın elektrik sorununu gidereceğiz" dedi.

Keçikalesi Belediye Başkanı Lütfi Öztürk ise Küme Evlerinde bulunan evlerin yasal olarak herhangi bir sıkıntısı olmadığını, elektriğin bağlanması için yetkililerle birçok kez görüşüldüğünü söyledi. Öztürk, şunları kaydetti "Su ihtiyaçlarını biz karşıladık. Oradaki evler kaçak değil. Belediyemizde su abonelikleri var. Ben iki sene elektriklerin bağlanması için uğraştım ama sonuç alamadım. Bize verilen bilgi hane sayısı az olduğu için bağlayamayız dediler." MEDAŞ Altunhisar İşletme Şefi Adem Yavuz da, kendilerine yapılan bir müracaat olduğunu doğrulayarak, çalışmaların devam ettiğini söyledi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
13.03.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: 60 yıldır mum ışığında yaşıyorlar
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız