Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Haziran 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer

2013 doğal olayların doruk yılı olacak

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, İran'daki şiddetli depremle ilgili olarak hurriyet.com.tr'ye ''Gerginlik boşalımı 200 atom bombası gücüne yakın'' yorumunda bulundu. Ercan, 2013 yılı için de bir uyarıda bulundu: 2013 doğal olayların doruk noktasına ulaşacağı bir yıl olacak...


İran'daki şiddetli depremle ilgili olarak, ''Depremin derinliği yaklaşık 15 km. Bu Türkiye’nin de üzerinde bulunduğu deprem kuşağının üzerinde. Haş şehrinin çok yakınında. Buradan çıkacak gerginlik boşalımı 200 atom bombası gücüne yakın. Bu gerginlik boşalımı bütün yerin çekirdeğine kadar tüm yer yuvarlağını sarsıyor.
 
Dolayısıyla yer kabuğunun sarsılması bu depremin uzak etkilerinin de olabileceğini gösterir. Eğer yer kabuğunun herhangi bir ülkesinden geçen boşalma düzeyine kadar gerilmiş bir yer varsa o bölgede gerginliğinde tam olarak boşalmasına neden olacaktır'' dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ 10 GÜNE DİKKAT

Önümüzdeki 10 güne dikkat çeken Ercan, nedenini de şöyle anlattı:
''Bu salınımlar en az 10 gün devam edecektir azalarak. Ama şu gelen 3 gün ile bir hafta çok önemli. Bu sürede yaklaşık bu deprem odağına 200 km yakınlığında olan Pakistan, Afganistan ya da İran’da 6,5 hatta 7 ve 7,5’a varan artçı depremler olacaktır. Dolayısıyla bu depremlerin sürümlenmesi yaklaşık 1,5 yıl alacaktır.
1,5 yıl burada depremler sürecektir.''

Bu bölgede meydana gelen depremlerin en fazla 8,5 şiddetinde olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ercan, ama buna rağmen çok fazla ölüm ve yıkım olduğunu söyledi.

Ercan, ölümleri ve yıkımları depremin sığ olmasına bağladı ve şunları söyledi:
''Özellikle bizim Kuzey Anadolu kırığı Van ve Hakkari üzerinden İran’a girerek İran körfezinin kuzeyinden Haş’ın bulunduğu kesimden Pakistan’a girmekte ve oradan Himalayalar, Bangladeş ve Endonezya’ya uzanıyor. Buraya gelen güçlerden en önemlileri Kızıldeniz’in açılması sonucunda Arap kıtasının Türkiye’nin Güneydoğusundaki Doğu Torosları sıkıştırması ve İran’daki Zağros dağlarını sıkıştırıp itip altına girerek bu bölgeyi germesidir. Diğer etki ise Hindistan yarımadasının Himalayalara doğru yılda 3 ile 7 santimetre kuzeye doğru yürümesidir bu gerginliğin nedeni. Bu bölge 9 büyüklüğünde deprem üretmiyor. En fazla 8,5. Pasifik Okyanusu’nun doğusunda daha büyük depremler oluyor. İran, Pakistan, Afganistan ve Türkiye’deki depremler çok ölümcül oluyor. Bunun nedeni depremin sığ olması. Bu, yıkımları ve ölümleri arttırır. Türkiye’deki 7 km derinde olmuştu Gölcük’teki deprem. Gölcük depremi 132 atom bombası gücündeydi.
Aynı zamanda yapı niteliğinin düşük olması ölümleri arttırıyor.''

2013 DORUK NOKTASI OLACAK

2013 yılına dikkat çeken Ercan, ''2013 yılının doğal olayların doruk noktası olan yıl olduğunu 2000’den beri söylüyorum. Yerin çekirdeğindeki manyetik alanın ortayında sapmadır. Bu sapma süpürtü, deprem, yer kaymaları, hortum, çığ düşmeleri, kasırga, buzulların erimesi gibi doğal olayları getirecektir. Şu anda tam doruk noktası içindeyiz. 2013 yılı içinde bu tür olayları sıkça izleyeceğiz. Türkiye’de yapılacak iş başladı. Kentsel dönüşümü hızlandırmak. Tek çare de budur'' diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
17.04.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: 2013 doğal olayların doruk yılı olacak
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız