Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Haziran 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer

Ergene Nehri ölüyor! 


Tekirdağ Doğa Sporları Başkan Yardımcısı paraşüt sporcusu Arslan Hamza Algül, Ergene Nehri’nin kirliliğinin yerden ve havadan belgeselini çekmek için çalışmalara başladı. Algül, 4 aylık çalışma sonunda Ergene Nehri’nin Yıldız Dağları’ndan doğup Ege Denizi’ne dökülmesini havadan ve yerden görüntüledi.


Ergene Nehri’ni kirleten sanayi atıklarına dikkat çekmek isteyen Algül, ilk olarak Tekirdağ’ın Saray ilçesi Çakıllı Beldesi Karatepe Mevkii’de Ergene Nehri’nin doğduğu yerde çekimler yaptı. Havadan çekilen görüntülerde ağaçların arasında doğan nehir, yaklaşık 15 kilometre Saray ilçesine kadar berrak bir şekilde akıyor. Saray’da evsel atıkların karıştığı nehir, Saray’dan sanayi atıklarının bulunduğu Çorlu ilçesine kadar hafif sarımtırak bir renkte akışını sürdürüyor. Nehir ağır sanayi tesislerinin yoğunlaştığı Çorlu ilçesi Ulaş Beldesi yakınlarında sanayi atıkları ile birlikte simsiyah bir renge bürünüyor. Bu noktaya kadar canlı popülasyonunun olduğu nehirde, sanayi atıklarının karışmasıyla birlikte canlı hayatının sona erdiği kaydedildi.

Ergene Nehri’nin yıllardır sanayi atıklarıyla zehirlendiğini kaydeden Tekirdağ Doğa Sporları Başkan Yardımcısı paraşüt sporcusu Arslan Hamza Algül, “Ergene Nehri’nin nasıl kirlendiğini ortaya koymak için böyle bir çalışma yaptım. Yıldız Dağları’ndan doğan Ergene’nin sanayi atıkları tarafından öldürülmesini havadan açık bir şekilde görüntüledim.” dedi.

Ergene’nin doğduğu yerden Çorlu ilçesine kadar olan bölümde canlı hayatının devam ettiğini aktaran Algül, “Yıldız Dağları’ndan doğan nehirde Çorlu ilçesine kadar hayat devam ediyor. Buraya kadar olan bölümde suda balık başta olmak üzere birçok canlı hayat sürüyor. Ağır sanayi atıklarının karıştığı Çorlu’dan itibaren nehir zifte dönüşüyor. Buradan sonra nehirde kurbağa dahi yaşamıyor.” dedi.
Son yıllara hükümet tarafından Ergene’yi temizlemek için köklü çalışmaların yapıldığını belirten Algül, “Kangren haline gelen Ergene Nehri’nin temizlenmesi için hükümetimiz köklü bir çalışma yapıyor. İlk defa kirliliğin üzerine kararlılıkla gidiliyor. Hepimizin ortak arzusu Ergene Nehri’nin doğduğu yerdeki berraklığa kavuşmasıdır. Kulüp olarak Ergene’nin temizlenme çalışmalarını canı gönülden destekliyoruz.” dedi.(İHA)

Ekleme Tarihi
28.04.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Ergene Nehri ölüyor
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız