Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ocak 2021 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer
 


Kuraklık alarmı

KURAKLIKLA ilgili ciddi riskler oluştuğunu açıklayan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, “Su havzalarının, orman alanların korunması için tüm bakanlıklar ve yerel yönetimler harekete geçmeli” dedi.

KONYA’da yaşanan hidrojeolojik kuraklığa benzer problemlerin birkaç yıl içinde başka yerlerde de yaşanabileceğine dikkat çekildi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, 2014 yılının geri dönüşü olmayan izler bıraktığını belirterek, “Benzer kuraklık problemlerini atlatamayacağımız somut bir gerçektir” dedi.

KONYA İTİRAFI


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Konya ile ilgili açıklamalarının kuraklığın ne kadar kritik bir noktaya geldiğinin itirafı niteliğinde olduğunu kaydeden Bozoğlu, şunları söyledi: “Bir an önce tüm kentler için israfı engelleme ve tasarruf tedbirleri için çağrı yapılmalı, Büyükşehir Belediye Başkanları, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanı, Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Türkiye Su Enstitüsü Başkanı ve ilgili tüm kurumlar bir araya gelerek kuraklık acil eylem planını oluşturarak, durumu ve yapılacakları detaylı bir biçimde kamuoyu ile paylaşmalıdır. Ülkemizde yaşanan kuraklığın en belirgin sinyalleri kış aylarında verilmişti. Kızılırmak Nehri’nin çıkışında suyun 7 kat azaldığı, Sakarya Nehri’nde kuraklık yaşandığı, Sapanca Gölü’nde, Eymir Gölü’nde ve diğer birçok yer üstü suyunda azalma oldu. Kış aylarında yağışların azaldığı biliniyordu.

BUGÜNÜ KURTARIR

Ülkemizde 3-4 yılda bir yoğunlaşan yağış azalmalarının ve su havzalarındaki tükenişin bilgisi birçok akademik çalışmaya konu olmuştu. Önlem alınmaması ve üstüne bir de mikro HES’lerle derelerin tükenişe sürüklenmesi, yer altı sularının beslenmesinin engellenmesi krizi daha da büyütmeye başladı. Sadece barajlardaki doluluk oranları veya borularla uzak diyarlardan su getirme çabasının bugünü kurtarma ama geleceği dert etmeme süreci olduğunu, Konya Ovası’nda yaşanan hidrojeolojik kuraklık da ortaya koymuştur.”

Bu yılı atlatmak bir şeyi çözmez

BARAN Bozoğlu, şöyle devam etti: “Bu yılı geride birçok geri dönüşü olmayan iz bırakarak Konya Ovası’nda hidrojeolojik kuraklık, kurumuş dereler ve göller gibi sorunları atlatsak bile birkaç yıl içerisinde benzer problemlerle tekrar karşılaşacağımız somut bir gerçektir. Bu nedenle, geç olmadan, gözetmeyen projelerin yer seçimleri tekrar gözden geçirilmelidir.”

Kuyu envanteri bulunmuyor


BARAN Bozoğlu, “Kuyu envanteri tutulamıyor, kaçak kuyulara denetim, yaptırım uygulanmıyor. Yeraltı suları en değerli su kaynaklarıdır. Bunların korumamak, ülkenin su kaynaklarının korunamadığının göstergesidir. Ankara’nın Polatlı ilçesindeki çiftçiler yer altı sularının tükenmesi nedeniyle açık kanalizasyon haline dönen Sakarya Nehri’nden sulama yapmaya başladı” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
05.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Konya, kuraklık
Link: Kuraklık alarmı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız