Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Mayıs 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Çevre, Enerji »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler, Paydaşlar
 Çevre Sorunları, Koruma
 Toprak,Su Kaynakları
 Küresel Isınma, İklim Değişimi
 Doğal Kaynaklar Yönetimi
 Enerji Kaynak, Sistemleri
 Sulama, Enerji Sistemleri
 Araştırma, Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek, teşvikler
 Biyoteknoloji
 Hava Durumu
 Diğer


 
Yalçın BAYER


Eyüp köylüleri uyanıyor


ybayer@hurriyet.com.tr

 
 
EYÜP’te 6 köyün sakinleri ile Kuzey Ormanları Savunması üyeleri, 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinden dolayı mağdur oldukları gerekçesiyle Ağaçlı köyünde dün ilk büyük eylemlerini yaptılar.

Yeniköy, Tayakadın, İmrahor, İhsaniye, Akpınar ve Ağaçlı köylüleri, oturdukları bölgelerde yapılması planlanan 3. havalimanı ve TOKİ’nin ‘2 milyonluk kent’ projeleri için bölgenin ‘yağma’ edilmesine karşı çıkarak böyle bir coğrafyanın korunmasını istediler.
 
Ellerinde pankart ve dövizlerle sloganlar atan köylüler, ‘acele kamulaştırma’ yoluyla arsa ve arazileri ile evlerinin sorgusuz sualsiz ellerinden alındığını öne sürdüler.
 
Hepsi de Yunanistan’la yapılan mübadele sonrasında Atatürk’ün emriyle bu bölgeye yerleştirilen ve dört nesildir burada yaşayan köylüler, istimlak edilen topraklarının düşük bedellerle ellerinden alınmak istendiğini söylediler. Verdikleri örnekler, bir yağmayı gösteriyordu. Vicdanı olan böyle bir şey yapmamalı. Yapılan açıklamanın ardından yürüyüşe geçen köylüler, daha sonra Ağaçlı Kavşağı’ndaki ulaşımı çift taraflı olarak trafiğe kapattı. Bazı eylemciler araçların önünde oturarak eylem yaparken sürücüler de korna çalarak destek verdi. Yol kapatma eylemi yaklaşık yarım saat sürdü. Bir eylemci şöyle bağırdı: “Burası değil İstanbul’un, hatta Türkiye’nin dünyaya gerekli olan bir coğrafyadır. Burada çıkan kömürün 10 milyon yılda oluştuğunu bilmemiz gerekiyor, yapılacak bütün projeler buna göre hesaplanmalıydı. Böyle bir doğa parçası iktidarın rant amaçlı projeleri ile telef edilmemeliydi. Niye 15 milyonluk bir İstanbul için rekreasyon alanı yapılmaz burada, gündeme getirilmez. Orada 75’e yakın gölet var, Terkos kadar su var bu göletlerde... Kuraklık vurmuş, bunların değerlendirilmesi hiç düşünülmez mi?”
Köylüler eylemlerini ‘sürekli’ hale getireceklerini belirterek, Taksim Gezi eylemlerine katılan gençlerin kendilerine katkı vermesini de dilediler. Onlara göre, hafta sonları duyarlı insanlar bu bölgeyi gezmeliler.
 
GÜNÜN SÖZÜ
 
“Bütün tarikatlar haşhaşidir. İkiniz de haşhaşisiniz.”
Prof. Yaşar Nuri Öztürk
 
AKP bastırıyor CHP dik duruyor
 
UĞUR Mumcu’nun 21. ölüm yıldönümü nedeniyle, Devlet Tiyatroları Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı’nın (TOBAV) Bornova Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği ‘Demokrasi şehitlerini anıyoruz’ gösterisi son yıllarda unutulamayacak, en saygın gecelerden biri oldu. Bornova Yeni Nikâh Salonu’ndaki kalabalık bir izleyici grubu, gazeteciler Atila Sertel, Yalçın Bayer ve Serdar Kızık’ın Mumcu ile ilgili anılarını dinlediler, aralarda da sanatçıların ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi’, ‘Yiğidim aslanım’, ‘Güzel günler göreceğiz’, ‘Köroğlu’ ve ‘Ey özgürlük’ programları ile Ordegon Quartet’i dinlediler. Özlem Çabuk, Altuğ Dilmaç, Tevfik Rodob ve Tevfik Rodos’un okudukları parçalar herkesi hüzünlendirdi. Uğur Mumcu anma toplantıları, Bornova’dan başka İzmir Büyükşehir, Karşıyaka ve Konak’ta da yapıldı.
 
Dün siyasi nabzı tutmaya çalıştık İzmir’e gelmişken.
 
AKP İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım, tabii ki, ‘bacanak’ meselesinden sıkıntılı... Ama ekibinde bunun etkisinin olduğunu düşünmüyoruz. Yıldırım, güçlü bir ekiple çalışıyor, aynen Başbakan’ın programındaki gibi her şey düzenli... İzmir’in tüm ilçelerindeki turunu aşağı yukarı tamamlamış gibi... Yıldırım, “Politikayı değil projelerde hizmeti konuşacağız” diyor. AKP’nin Halkapınar Spor Salonu’nda aday tanıtım toplantısını izledik. Yıldırım’ın devasa panosunda “Çok kolay bay Binali Yıldırım’ yazıyordu.
 
Pek öyle olmadığını yineleyelim. İzmir’de, örneğin Kayseri, Konya, Kastamonu gibi iller dışında sayarsak çok az türbanlı kadın vardı, bazıları da mini etekliydi.
 
30 ilçenin adayları belli olmuş... 
 
İzmir temsilcimiz Deniz Sipahi ile salona girdiğimizde CHP’nin elindeki iki ilçenin AKP’nin hedefi olduğu anlaşılıyordu: Bornova ve Buca... AKP, Bornova’nın güçlü belediye başkanı CHP’li Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a karşı AKP, ‘deneyimli’ bir siyasetçiyi, İlhan Kaya’yı çıkarıyor. ANAP döneminde milletvekilliği ve MYK üyeliği yapmış Kaya... Buca’ya da İzmir’de iyi tanınan siyasetçilerden biri sayılan Cemil Şeboy konulmuş... Şeboy; ANAP, DSP ve AKP’den üç dönem belediye başkanlığı yapmış, geçen dönem sandalyesini CHP’ye kaptırmış, şimdi yine AKP’den şansını deneyecek. O da, partisince aday gösterilirse CHP’li başkan Ercan Tatı ile yarışacak. AKP’nin adaylarının merkeze yakın kamuoyunun tanıdığı ve deneyimli siyasetçiler olması dikkat çekiyor. Salon toplantısını izleyen bir CHP’liye, Yıldırım’ın kadrosunu sorduğumuzda “Kendi içinde tutarlı isimler” demesi doğruydu. Konak’ta AKP milletvekili ve belediye başkan adayı İlknur Denizli, muhtemelen Hakan Tartan’ın rakibi olacak.

YILDIRIM-KOCAOĞLU KAPIŞMASI

AKP Karabağlar’a da, eski İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı, İzmir’de tanınan sevilen bir isim olan Necip Kalkan konulmuş.
Gerçek şu ki... Binali Yıldırım’ın işi kolay değil. CHP’nin oy oranı bir önceki seçime göre yüzde 20’lerin üzerindeki farkı koruyor. Belki de bunun için yine 30’da 30 yapacağız iddiasında bulunuyorlar. CHP’liler, İzmir milletvekilleri Güldal Mumcu ile Mustafa Balbay’ı yanlarında görmek istediklerini söylersek şaşırmasınlar. Anladığımız kadarıyla bir ‘birliktelik’ yok, Aziz Kocaoğlu’nun bütün kampanyayı sırtladığını söylediler, köy köy geziyormuş. Sert muhalefet yaptığını gazete haberlerinden de okuduk. Özellikle 17 Aralık sonrasındaki ‘yolsuzluk-bacanak’ vurgusu üzerinden Binali Yıldırım’ı sıkıştırıyormuş Kocaoğlu. Yıldırım’a, “AKP’nin hizmet aşkı!” denildiğinde, bu cümlenin arkasından çok yakıştırmalar olduğunu hatırlatmak isteriz. Bakalım, ‘İzmir’de değişim özlemi bitecek’ mi?

Biliyor musunuz
 
‘TEMİZ Türkiye için Atatürk’te birleştik’ adlı Milli Merkez Forumu’nun 12.00’de Beşiktaş Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapılacağını, Hüsamettin Cindoruk’un yöneteceği oturuma Yaşar Okuyan, Av. Zeynep Küçük, Hasan Macit, Tayfun İçli, Çağdaş Cengiz ve Nasuh Mahruki’nin konuşmacı olarak katılacağını...

ADD’nin düzenlediği ‘Temiz ve adil seçim’ konulu panelde (bugün 15.00’te) Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Tansel Çölaşan (yöneten) ve D. Ali Ercan ve Uluç Gürkan’ın konuşacaklarını...

İSTANBUL Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Dolapdere Kampusu’nda bulunan mahkeme salonunda 30 Ocak Perşembe günü ‘Gayrimüslimlerin tüzelkişilikleri: Sorunlar ve haklar’ başlıklı panel yapılacak.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
26.01.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Eyüp köylüleri uyanıyor, Yalçın BAYER, makale
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız