Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ekim 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Bilişim, Teknoloji »  Bilgi Sistemleri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Teknik Bilgiler
 Gıda, Tarım Bilişimi
 Bilgi Sistemleri
 E-Devlet Uygulamaları
 e-Ticaret, e-İş
 Hassas Tarım
 CBS, Uzaktan Algılama
 Nanoteknolojiler
 Biyoteknoloji, Gen Müh.
 Diğer
 


Hassas Tarım Uygulamalarında Tarla Günü

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın İş Koşulları ve Yaşam Kalitesini İyileştirmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında yürütülen “Tarımda İleri Teknolojilerin Kullanımına Yönelik Olarak Hassas Tarım Uygulama Altyapı Geliştirme ve Sistem Oluşturma Projesi” Pilot Uygulama Tarla Günü Töreni Çiftçi Rifat Kodal’ın Yüreğir ilçesi Camili Köyünde bulunan arazisinde yapıldı.

Etkinliğe, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ATB Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Konuralp Sezgili, Ceyhan Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Ali Toptaş, Ceyhan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Can, Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Fatih Asak, Karataş Zirat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yeşilyaprak, Proje Danışmanı Doç. Dr. Ufuk Türker, Proje Danışmanı Dr. İbrahim Güçdemir, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Sabahattin Yumuşak, Hamit Tezcan, Genel Sekreter Mustafa Hızlı ile ATB Ar-Ge Sorumlusu Dr. Kenan Boyacı ve çiftçiler katıldı.

Etkinlikte konuşan Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, “Adana Ticaret Borsası ve Kalkınma Ajansının birlikte yürüttüğü “Hassas Tarım Uygulamaları” projesi yalnız bölgemiz için değil ülkemizin tamamı için önemli bir projedir. Çünkü dünyada sadece teknolojide gelişmiş ülkeler değil, tarımda gelişmiş ülkeler yani Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika, Brezilya, Arjantin dahil artık hassas tarıma geçiyorlar. Türkiye’de bu biraz yavaş götürülüyor gibi ama Adana’da uyguladığımız bu projeyle inşallah bizler bunu hızlandıracağız. Bildiğiniz gibi bu proje tarımda ileri teknolojinin kullanıldığı bir projedir. Çukurova’da çiftçilerimiz ileri teknolojiyi kullanıyor ama bu daha ileri bir teknoloji. Hem daha ekolojik bir tarım hem de gübreden yüzde 40 tasarrufu ve üründe verimi arttırmayı amaçlayan bir projedir. Bu proje beklendiği gibi başarılı olursa 1-2 yıl sonra Hassas Tarımın tüm çiftçiler arasında yaygınlaşacağını düşünüyorum. Bu uygulamaya katkıda bulunan Kalkınma Ajansına, danışman hocalarımıza, çiftçilerimize, tarla sahibi Rifat Kodal Bey’e ve projemize makine veren Cansa ile Keskinlere de ayrıca çok teşekkür ediyoruz” dedi.
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
22.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: çukurova, hassas tarım, kenan boyacı, rıfat kodal, şahin bilgiç, tarla günü, hassas tarım
Link: Hassas Tarım Uygulamalarında Tarla Günü
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız